Заев: Разочаран сум, Мицковски бара криминалот од времето на Груевски да биде заташкан

Заев: Разочаран сум, Мицковски бара криминалот од времето на Груевски да биде заташкан
11.09.19   11:28

Прочитано : 831

Print This Article

Жалам што не успеавме да постигнеме договор на синоќешната средба со Мицковски но недозволиво беше да го прифатиме предлогот на ВМРО ДПМНЕ предметите од СЈО за криминалот од времето на Груевски да ги преземе обвинителство кое би го водел обвинител кој би го предложиле тие и никој не може да прифати ризик што на некој начин е да се дојде до амнестија на обвинетите, рече премиерот Заев.

Според него целта на ВМРО ДПМНЕ предметите од СЈО да немаат завршница односно да бидат уништени.  -Неприфатливо беше за нив – рече Заев – предметите од СЈО да продолжат во ЈО а да формираме обвинителство за висок криминал кој ке биде надлежен за третирање на висок криминал и корпуција од актуелните функционери кој би го водел обвинител на нивни предлог. Сепак за нив беше единствено важно криминалт на ВМРО ДПМНЕ во предметите во СЈО да бидат без правна развршница односно да бидат затачкани – изјави Заев на прес конференцијата.

  Категории:
view more articles

Актуелно

view more articles

Останати вести