Вработените во „Колска“ блокираа возови поради неисплатени плати

Вработените во „Колска“ блокираа возови поради неисплатени плати
16.04.18   12:51

Прочитано : 103

Print This Article

Вработените на фабриката за шински возила „Колска“ утрово од 7 до 9 часот ја блокираа Железничката станица во Велес, поради доцнењето на платите и тоа со месеци, јави СДК.

За време на двочасовниот штрајк беше блокиран патничкиот воз од Скопје за Битола, кој поради тоа доцнеше 90 минути. Работниците велат дека штрајкуваат и поради тоа што неодамна им било соопштено дека „Колска“ ќе се продава.

– Немаме плата за сите месеци од оваа 2018 година, како и за септември и октомври лани – вели Слободан Димитриевски претседател на синдикатот во „Колска“.

 

  Категории:
view more articles

Актуелно

view more articles

Останати вести