ВИДЕО: Силен земјотрес од 6,8 степени во Турција, има загинати и разрушени објекти

ВИДЕО: Силен земјотрес од 6,8 степени во Турција, има загинати и разрушени објекти

Силен земјотрес од 6.8 степени по Рихтер ја стресе Турција. Потресот бил на 212 километри од Газиантеп, на длабочина од 10 километри.

Според првичните информации, најмалку четири лица се загинати во градот Сивирџ, а разурнати се објекти.

Тоа го соопшти министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу.

– Се надеваме дека нема да има други жртви. Според сегашните информации загинати се четири лица – двајца во Елезиг и двајца во Малатија, изјави Сојлу