ВИДЕО: Погледнете го моментот кога Албанија ја погоди земјотресот, 67 повредени

ВИДЕО: Погледнете го моментот кога Албанија ја погоди земјотресот, 67 повредени
21.09.19   21:37

Прочитано : 5,992

Print This Article

Интернетот е преполн од снимки во моментите кога Албанија беше зафатена од силните земјотреси, од кои најсилниот удри околу 16 часот и 5 минути, а беше со јачина од 5,6 степени според Рихтер, на неколкуметри од приградскиот град Драч.

Според информаците од терен лекарска помош поради повреди побарале 67 лица.

Покрај големите штети во Драч, оштетувања на објекти имало дури до Тирана.

Земјотресите беа почуствувани и во Македонија, а предизвикаа вознемиреност кај населението. Многу од жителите во погодените подрачја во Албанија вознемирени истрчаа надвор од домовите и со часови седеа под отворено небо, во страв да не има посилен потрес.

Ваков земјотрес според првичните информации не бил регистриран на ова подрачје 20-30 години.

  Категории:
view more articles

Актуелно