(ВИДЕО) „360 Степени“ од Берлин: Почна средбата Меркел-Заев

(ВИДЕО) „360 Степени“ од Берлин: Почна средбата Меркел-Заев
13.06.19   10:09

Прочитано : 406

Print This Article

Во кабинетот на германската канцеларка во Берлин во 9:30 часот почна средбата на Ангела Меркел со премиерот Зоран Заев. Од средбата се очекуваат поконкретни информации дали С. Македонија може да се надева на одлука за почеток на преговори за членство во ЕУ летово или наесен.

Во обраќањето на годишната конференција на Стопанската комора на СР Германија за источна Европа синоќа во Берлин, премиерот Заев рече дека одлагање на почетокот на преговори не само што ќе наруши стабилноста на владината коалиција туку ќе „додаде гориво на ултранационализмот на претходните во владата“.

Вчера холандскиот парламент гласаше против отворање пристапни преговори со Албанија, а отфрли иста таква предлог-резолуција за С. Македонија.

извор: 360 Степени

  Категории:
view more articles

Актуелно

view more articles

Останати вести