Валверде: Да бидам можност да ја водам Барса беше големо богатство за мене

Валверде: Да бидам можност да ја водам Барса беше големо богатство за мене

– Поранешниот ментор на Барселона, Ернесто Валверде, прв пат разговараше со медиумите, откако го напушти клубот пред само еден месец. Денес 56-годишниот тренер се појави на стадионот „Сан Мамес“ во Билбао да прими награда. Единствено ново околу него е тоа што … пуштил брада.

Тој не ја исклучува триумф на Реал Мадрид во Лигата. Во моментов, „Белите“ имаат предност од 3 поени во однос на „блаугранас“.

– Да се ​​биде во можност да ја водам Барса беше големо богатство за мене. Кога го потпишав мојот договор со клубот, сфатив дека сè зависи од резултатите и дека тренерот е секогаш одговорен. Не размислувам за тоа дали ме третираа добро или лошо. Знам дека сега станува збор за тоа дали некое лице ќе ја сврти страната. Јас лично претпочитам да гледам напред, отколку да гледам назад. Досега, решив да не правам ништо … ќе видиме. Не се фокусирам на ништо специфично. Обично претпочитам да правам чудни работи, можеби некоја чудна авантура. Се сеќавам кога Андрес Иниеста ми рече дека оди во Јапонија, изјави Валверде.

Стратегот има освоено две титули во Лос Кулес, но ќе остане запаметен во историјата и со двата неуспеси во Лигата на шампионите по солидното водство и против Рома и Ливерпул.

Валверде призна дека гледал само еден натпревар во изминатите четири недели – елиминација на Барса од Атлетико Билбао за Купот пред една недела.