Трамп: Индија и Пакистан да ги намалат тензиите околу Кашмир

Трамп: Индија и Пакистан да ги намалат тензиите околу Кашмир
epa07414130 (FILE) - US President Donald J. Trump (R) and Indian Prime Minister Narendra Modi (L) walk from the Oval Office to deliver remarks during a ceremony in the Rose Garden of the White House in Washington, DC, USA, 26 June 2017 (reissued 05 March 2019). Trump announced on 04 March, that he intends to end India?s preferential trade treatment. EPA-EFE/SHAWN THEW

Американскиот претседател Доналд Трамп и индискиот премиер Наредра Моди синоќа телефонски разговараа за повеќе регионални теми, стратешкото партнерство меѓу двете земји и особено за односите меѓу Индија и Пакистан.

Моди и Трамп разговараа и за засилувањето на економските односи.

Претседателот Трамп во текот на разговорот со Моди повика на намалување на тензиите меѓу Индија и Пакистан и за зачувување на мирот во регионот, соопшти Белата куќа, а пренесоа американските медиуми.

Индија на 5 август донесе одлука за укинување на Членот 370 од индискиот Устав што се однесува на автономниот статус на Џаму и Кашмир, што автоматски доведе до зголемување на тензиите на ова подрачје.

Неколку дена таму има и спорадични престрелки и загинати војници и цивили.