Структурата на Нотр Дам спасена, допрва ќе се оценува непроценливата штета

Структурата на Нотр Дам спасена, допрва ќе се оценува непроценливата штета
16.04.19   09:54

Прочитано : 91

Print This Article
Notr dam

По векови војни и револуции, катедралата Нотр Дам во Париз падна како жртва на реновирањето. Се претпоставува дека градежните активности се причина за пожарот што го проголта покривот на историскиот споменик.

Околу 400 пожарникари повеќе часа се бореа против огнената стихија и таа се чини дека е скротена. Огнот уште гори, но е под контрола и спасен е голем дел од структурата на црквата, вклучувајќи ја северната кула. Попушти дрвената граѓа под покривот и се урна главното копје.

Effondrement de la flèche de #NotreDame. Pas de mots. Quelle tristesse. Terrible. pic.twitter.com/xw9zh5SwED

— Thomas Portes <imgsrc=”” alt=”✊”> (@Portes_Thomas) April 15, 2019

Заменик министерот за внатрешни Лоран Нуњез соопшти дека „интензитетот на огнот се намалил“ и „структурата на зградата е спасена, вклучувајќи ја северната кула“.

Францускиот јавен обвинител покрена истрага за причината за пожарот. Допрва ќе се проценува непроценливата штета.

#BREAKING Notre-Dame’s main structure is “saved and preserved” after fire.#NotreDame #Paris pic.twitter.com/eToNspGZXv

— Notre-Dame Cathedral (@CathedraleNotre) April 15, 2019

Макрон: Најлошото помина, но битката не е завршена

Претседателот Емануел Макрон го откажа очекуваното обраќање во врска со кризата околу „жолтите елеци“ и итно пристигна на местото на катастрофата. Зборувајќи од местото на несреќата, порача „Ќе ја изградиме повторно Нотр Дам“ и најави дека ќе почне кампања за собирање донации за реставрација на катедралата. „Таа е дел од нашата судбина во Франција и наш проект за уште долги години“, порача Макрон.

#Macron on #NotreDame: ‘I say to you very solemnly this evening, this cathedral will be rebuilt… it is part of our destiny in France and our project for years to come’ pic.twitter.com/OtyMChzHcj

— FRANCE 24 English (@France24_en) April 15, 2019

Се стравува за голем број уништени уметнички дела

Голем дел од катедралата е се уште непристапен и неговата состојба не е позната. Огнот веројатно уништил голем број скапоцени уметнички дела и артефакти, но ректорот на Нотр Дам, Патрик Жакен, изјави за локалните медиуми дека се спасени Круната од трње и Туниката на Св. Луј.

Граѓаните на Париз пеат пред катедралата во оган

На социјалните мрежи се шират снимки од толпи луѓе кои со солзи и со песна гледаат како гори историското и културно наследство од 12-тиот век.

Ave Maria pic.twitter.com/lb6Y5XV05a

— Ignacio Gil (@Inaki_Gil) April 15, 2019

Поголем број цркви во и околу Париз ги биеја камбаните во знак на солидарност со Нотр Дам.

Les cloches de Saint-Germain sonnent pour #NotreDame pic.twitter.com/sqmjGCZtri

— Gautier Boband (@g_boband) April 15, 2019

À Paris, l’église Notre-Dame-de-Lorette sonne le glas. #notredameparis #notredame pic.twitter.com/84lc0rAPeS

— Silvère Boucher-Lambert (@silverebl) April 15, 2019

Веста за пожарот во Нотр Дам го потресе светот.

Католичкиот весник Ла Кроа објави фотографија на насловната од катедралата во оган.

#NotreDame – Notre une du journal.

“Le coeur en cendres”

Notre direct : https://t.co/XqGPHK9Uck pic.twitter.com/Z5TQCp0Jik

— La Croix (@LaCroix) April 15, 2019

Поранешниот претседател Франсоа Саркози напиша на Твитер дека Франција „е повредена во срцето, идентитетот, историјата“.

#NotreDame pic.twitter.com/NHcnhbvyzF

— Nicolas Sarkozy (@NicolasSarkozy) April 15, 2019

Порака по твитер до Французите прати и поранешниот американски претседател Барак Обама. „Во нашата природа е да тагуваме кога ќе видиме загуба на историја – но во нашата природа е и да изградиме повторно за утре, најцврсто што можеме“, напиша.

Notre Dame is one of the world’s great treasures, and we’re thinking of the people of France in your time of grief. It’s in our nature to mourn when we see history lost – but it’s also in our nature to rebuild for tomorrow, as strong as we can. pic.twitter.com/SpMEvv1BzB

— Barack Obama (@BarackObama) April 15, 2019

  Категории:
view more articles

Останати вести