Средба Заев-Хан: Повторена заложбата Северна Македонија годинава да добие датум за преговори со ЕУ

Средба Заев-Хан: Повторена заложбата Северна Македонија годинава да добие датум за преговори со ЕУ
15.06.19   18:33

Прочитано : 138

Print This Article

Потврда за заложбата Република Северна Македонија годинава да добие датум за почеток на преговорите со Европската унија беше изразена на денешната средба на премиерот Зоран Заев со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, која се одржа во австриската област Вахау.

Премиерот Заев на средбата, која како што соопшти владината прес-служба минала во исклучително позитивна атмосфера, истакна дека добивањето датум за преговори е особено важно за земјава, бидејќи ќе биде дополнителна мотивација да продолжи со спроведување на реформите во сите области, со забрзано темпо.

-Добивањето датум за граѓаните ќе биде потврда дека се што направивме во изминативе две години вредело, истакна Заев на денешната средба со еврокомесарот Хан.

  Категории:
view more articles

Актуелно

view more articles

Останати вести