Србите без Теодосиќ ќе отпатуваат во Кина

Србите без Теодосиќ ќе отпатуваат во Кина
20.08.19   10:09

Прочитано : 72

Print This Article

Националниот тим на Србија без плејмејкерот и капитен Милош Теодосиќ ќе замине во Кина, каде на 31 август го почнува настапот на Светското првенство во кошарка за мажи.

Теодосиќ ќе остане дома, ќе треба да прави интензивни терапии, и да се надева дека рехабилитацијата ќе оди според планот, па да им се приклучи на „орлите“ во завршната фаза од Мундобаскетот.

Србите пред СП, во Кина ќе одиграат три подготвителни натпревари. Селекторот Александар Ѓорѓевиќ за контролите ќе смета на 12 кошаркари, меѓу кои не е Теодосиќ, а конечната одлука дали Тео ќе игра на СП или не, ќе се знае до 29 август, кога е последниот ден за пријавување играчи.

Ако Теодосиќ не може да настапи, капитен ќе биде центарот Мирослав Радуљица.

  Категории:
view more articles

Актуелно