Сообраќајот по суви коловози, на ГП Богородица се чека до 30 минути

Сообраќајот по суви коловози, на ГП Богородица се чека до 30 минути

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози и има зголемена фрекфенција на возила на ГП Богородица.

Од АМСМ информираат дека времето на чекање за излез од државата на ГП Богородица е од 15 до 30 минути. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.