Штрајкуваат пилотите, откажани 30 отсто од летовите на „Ер франс“

Штрајкуваат пилотите, откажани 30 отсто од летовите на „Ер франс“
17.04.18   11:43

Прочитано : 61

Print This Article

Поради штрајк на пилотите се очекува францускиот авиопревозник „Ер франс“ денеска да откаже 30 отсто од планираните летови.

Синдикатот бара зголемување на платите за 6 отсто, со оглед на тоа што платите во „Ер франс“ се замрзнати од 2011 година, пренесува „Асошиејтед прес“.

Управата на компанијата вчера понуди зголемување од два проценти во текот на годинава, а вкупно 5 во следните три години. На синдикатите им е даден рок до крајот на неделата да се изјаснат дали ја прифаќаат понудата, но најголемиот синдикат на пилоти веќе соопшти дека ќе ја одбие.

  Категории:
view more articles

Актуелно