back to homepage

Sample Page

СДСМ: Дали градоначалникот Tалески ја има злоупотребено службената положба?

Изјава на Благојче Котески, советник на СДСМ Битола: Специјалното обвинителство од страна на Основното јавно обвинителство Битола доби еден кривичен предмет кој произлегува од содржината на неовластеното следење на комуникациите, и

Read More

(ВИДЕО) Секоја чест: Наставник кој прави неговите ученици да се чувствуваат посебно

Крис Улмер е наставник во Кистон академијата за ученици со посебни потреби во Џексонвил, Флорида. Тој експериментира и воведува прилично необичен метод на настава: на секој негов ученик тој му

Read More

(ФОТО) Втор ден вонредни мерки во Брисел, градот речиси празен

Во Брисел денеска втор ден на сила се највисоките мерки за безбедност воведени по терористичките напади во Париз пред девет дена.Улиците во белгискиот главен град се воглавно празни, а полициската

Read More

Над илјада мигранти заглавени во меѓуграничната зона

Над илјада мигранти останаа заглавени во меѓуграничната зона меѓу Македонија и Грција, пренесува Радио Слободна Европа. Граничната полиција и денеска ги пропушта само бегалците од воените подрачја, додека од грчка

Read More

„Помеѓу 10 и 12“ е најдобриот филм на „Синедејс 2015“

Најдобар филм во целина меѓу десетте во официјалната селекција на 14-от Фестивал на европски филм „Синедејс“ е филмот „Помеѓу 10 и 12“, копродукција на Холандија, Белгија и Франција во режија

Read More

(ВИДЕО) Божиќната реклама за осамен ноќен чувар ќе ве исполни со убави празнични емоции

3-минутното видео ја раскажува приказната за осамен чувар кој работи ноќна смена во фабрика за кукли. Животот на Хустино е заглавен во рутина, но тој не дозволува тоа да му

Read More

Две лица повредени во невреме во гостивар – дрво паднало врз монтажениот објект каде работеле

Две лица се повредени, а оштетени се повеќе објекти и возила во невремето што синоќа го зафати Гостивар. Од силината на ветрот, дрво паднало врз монтажен објект, на улицата „Мајор

Read More

Луѓето треба да престанат да потпишуваат хартија со која ја озаконуваат љубовта. Фатализмот не и помага на љубовта

Штотуку венчан пар. Ми се видоа симпатични, различни. Таа во црвен фустан тој шланг со рацете во џебови. Почеток. Но, да размислиме подобро. Отсекогаш сум била против потпишување хартии со

Read More

Дел од Лондон под полициска блокада

Полицијата во Лондон денеска целосно ја блокира улицата Блекфрајарс, во јужниот дел на градот, откако било запрено комбе и биле уапсени тројца мажи. Лондонската полиција не соопшти детали зошто комбето

Read More

СДСМ: Што навистина е „Курир“?

Соопштение на СДСМ: Што навистина е Курир, интерент портал, информативна агенција, агенција-партија? Ова прашање се наметна како тема во јавноста откако самиот „Курир“ еднаш се дефинираше како интернет портал, па како

Read More

ФОТО: Љубовта победува – се венчаа среде Брисел и покрај опасноста од напади

И покрај четвртото ниво на тревога во Брисел, една двојка ги растресе социјалните мрежи. Имено, тие одлучија да го кажат сусдбоносното „да“ во центарор на Брисел кој буквално беше окупиран

Read More

Два тона синтетичка дрога што им се дава на борците во Сирија запленета во Турција

Турските власти запленија речиси 11 милијарди пилули од синтетичката дрога Каптагон за која се верува дека се користи многу од борците во граѓанската војна во Сирија, јави Анадолија. Товарот, тежок

Read More

Најжестоки напади на Русија врз ИД досега

Руските сили извршија најжестоки воздушни удари врз позиции на Исламска држава во источна Сирија откако почна војната при што биле извршени над 70 напади во кои загинале најмалку 36 луѓе,

Read More

Претседателот на европскиот совет, Доналд Туск, пристигнува напладне

Доналд Туск, претседателот на европскиот совет, на пладне треба да пристигне во Македонија. Целта на неговата посета е да се запознае со состојбата со бегалците и мигрантите, особено откако беа

Read More

Денеска облачно со повремен дожд

Денеска времето во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на највисоките планини ќе има услови за повремен снег . Претпладнето во западните и крајните источни делови на

Read More
view more articles

Актуелно