back to homepage

Sample Page

Вучиќ го пречека Пендаровски со највисоки државни и воени почести

Претседателот Стево Пендаровски претпладнево ја почна дводневната официјална посета на Република Србија. Тој беше пречекан со највисоки државни и воени почести од српскиот претседател Александар Вучиќ пред Палатата Србија во

Read More

Дадилката која натепа двегодишно дете приведена во полиција

Дадилката која беше фатена на камера како во игротека на угостителски објект во Скопје натепа двегодишно дете е приведена во полициска станица. Полициски службеници од Полициската станица Аеродром вчера во

Read More

Јанева покрај платата зела дополнителни 157.000 евра – највисок бил додатокот на доверливост

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева за време на својот мандат зела вкупно 157.000 евра надвор од редовната плата, објави Призма повикувајќи се на информации од базата „Отворени финансии“. Целосните примања

Read More

Автопатот „Арбен Џафери“ утре ќе биде затворен за сообраќај

Косовското Министерство за инфраструктура и транспорт објави дека утре, 23 ноември, од 9 до 16 часот ќе биде затворен за сообраќај делот од автопатот „Арбен Џафери“ кој го поврзува главниот

Read More

„Централна кооперативна банка“ со загуба од шест милиони денари

„Централна кооперативна банка“ (ЦКБ) соопшти дека во првите девет месеци од годинава забележала нето загуба од шест милиони денари (98.000 евра). Во истиот период лани, како што наведува „SeeNews“, банката

Read More

Апелациски суд за пет дена два пати го сменил мислењето

На 14.11. судот сметал дека Јанева може да биде здравствено третирана во притвор, а на 19.11. дека и` треба терапија и хигиена во домашни услови, тврдат извори од судот. Што

Read More

Русковска го испратила писмото до Советот на јавни обвинители

Обвинителството го анализира решението на апелација со кое и беше определен куќен притвор на Катица Јанева но според првичните согледувања немаат законски основ да поднесат вонреден правен лек пред врховниот

Read More

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука. – Создавањето на азбуката

Read More

Ново рочиште за „Таргет-Тврдина“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет-Тврдина“. Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Џенета Бегтовиќ, а

Read More

Кога Мицко го сретна Бојко…

Објективно, се чини дека г. Мицкоски нема за што да се лути: целата епизода од средбата со бугарскиот премиер Борисов е една „тврда“ лекција за тоа како изгледа да си

Read More

СДК: Во снимката на Камчев што ја слушала судијката Весна Димишкова на распитот кај Русковска, никаде не се спомнувало нејзиното име

Судијката на претходна постапка Весна Димишкова, која во средата беше повикана во Обвинителството за организиран криминал од шефицата Вилма Русковска на распит, но и да слуша снимка која Орце Камчев

Read More

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ ја манипулираат јавноста со зборови кои не се кажани од Мицкоски

Сooпштение на СДСМ: Зоран Заев и СДСМ шират лажни вести, откако не успеаја да добијат датум за преговори и уништија децениски стара препорака ја манипулираат јавноста со речник и зборови

Read More

Инсталирани фотоволтаични системи на 108 јавни објекти во 36 општини

Со поддршка на Европската Унија и Светската банка, Владата инсталираше фотоволтаични системи на 108 јавни објекти во 36 општини со кои се овозможува годишна заштеда од 190.000 евра за потрошената

Read More

Пендаровски: Србија и Северна Македонија немаат отворени прашања, делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ

Србија и Северна Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Стево Пендаровски во интервју за

Read More

Цаца Николовска до новинарите: Крајно време е да ја најдете линијата каде може да ја извршувате вашата работа

Поранешна судијка на Европскиот суд за човекови права, Маргарита Цаца Николовска во синоќешното гостување на Телевизија Телма коментирајќи го спроведувањето на Катица Јанева во домашен притвор, ја искоментира и работата

Read More