back to homepage

Sample Page

Конечно – изречена казна од 500 евра за напуштање на домашен миленик

Несовесен сопственик кој го напуштил своето куче заработи казна од 500 евра во денарска противвредност. Тој ја напуштил кучката заедно со уште три кучиња кои биле нејзин подмладок, а пред

Read More

И Франција го ратификуваше протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО

– Националното собрание на Франција го ратификуваше протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО. Уште само еден чекор до целта што ја зацртавме во 1993 година полноправно членство во

Read More

Пресметката кај ОК коралот

Критиките во комфорна зона (кон обвинител), не се гаранција дека судството е одбрането од влијанија. Судиите тоа ќе го докажат кога ќе ги објават пораките што ги добиваат од политичарите.

Read More

Внимание: Срча до колена, дебатираа Шилегов и Трајановски!

Долгиот телевизиски дуел (Канал 5) помеѓу актуелниот скопски градоначалник Петре Шилегов и бившиот градоначалник Коце Трајановски е еден од оние медиумски настани од кои немате апсолутно никаква корист, освен да

Read More

Велковски: Мене не ми смета мојата пречка, туку ми сметаат пречките од околината

Мене не ми смета мојата пречка, туку ми сметаат пречките од околината. Ме нервира кога сум спречен да одам негде ако нема рампа или ако нема превоз за мене и

Read More

ДКСК: Изречена јавна опомена за адвокатката Ана Јаневска, поради извршување на две функции истовремено

Соопштение на ДРЖАВНАТА КОМИСИЈА ЗА СПРЕЧУВАЊЕ НА КОРУПЦИЈАТА, врз основа на член 22 став 1, член 23 став 1, член 44 став 1 од Законот за спречување на корупцијата и судирот

Read More

Фон дер Лајен: Западен Балкан – ве уверувам дека стоиме покрај вас

Идната претседателка на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, има порача на земјите од Западен Балкан, неодамна блокирани од Франција на европскиот пат, дека стои зад нив.   –

Read More

Израелските сили од почетокот на годината уапсиле 745 палестински малолетни лица

Во првите десет месеци од оваа година, 745 палестински малолетни лица биле уапсени од израелските сили.   Палестинското здружение на затвореници, по повод Светскиот ден на децата, објави извештај во

Read More

ДСЗИ: Од 16 јули до 13 ноември за Бојан Јовановски евидентирани 25 прегледи

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) соопшти дека вчера извршил вонреден инспекциски надзор во ординацијата која се наоѓа во рамки на КПУ Затвор Скопје, а е дел од ЈЗУ Здравствен

Read More

Георгиевски: Павле Трајанов и Доста Димовска ме уверуваа дека досиејата за соработка со ДБК се уништени ама ме излажале

„Кога сакавме да ги реформираме безбедносните служби од тогашниот министер Павле Трајанов побарав да се извадат досиејата кои биле соработници на службите, но ме уверуваше дека биле уништени. Подоцна и

Read More

ФОТО: Средба на Љубе Бoшкoски и Љубчo Геoргиевски, зaеднo сo рaкoвoдствaтa нa двете пaртии

Претседaтелите нa Oбединети зa Мaкедoнијa и ВМРO-Нaрoднa пaртијa, Љубе Бoшкoски и Љубчo Геoргиевски, зaеднo сo рaкoвoдствaтa нa двете пaртии, денес имaa рaбoтен и кooрдинaтивен сoстaнoк. Се рaзгoвaрaше зa нaтaмoшните aктивнoсти

Read More

Шилегов: Само нека ми ги префрлат спомениците, ќе видите што е уривање, а перверзија во лудилото направивте во Ѓорче Петров, со улица на неговиот убиец

„Скопје 2014“ е проект на централната власт, а не на локалната власт, рече поранешниот градоначаник на Скопје, Коце Трајановски вечерва во емисијата „Само вистина“, на што актуелниот градоначалник Петре Шилегов

Read More

(ВИДЕО) Мицкоски до Борисов: Јас се образовав во ЕУ, Влатко Ѓорчев е оженет со Американка – ја поддржуваме ЕУ-интеграцијата, го поддржуваме Договорот со Бугарија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се сретна со бугарскиот премиер Бојко Борисов и европратеникот Андреј Ковачев. На средбата Борисов го праша Мицкоски што мисли бидејќи како што кажа навистина се

Read More

ВИДЕО: Потврдена автентичноста на снимката на која руски разузнавач врбува српски агент

Српската Безбедносно-информативна агенција (БИА) ја потврди автентичноста на снимките каде рускиот разузнавач Георгиj Клебан му дава пари на еден наводно српски офицер. „Видеото е дефинитивно автентично и во него недвосмислено

Read More

Георгиевски за ТВ24: Кога бев премиер, брачен пар моќни во судството ни бараа екстра пари

Лидерот на ВМРО НП и екс-премиер Љубчо Георгиевски, во гостување на ТВ24, зборувајќи за судството од негово време до денеска откри една вистина. Тој впери прст во брачен пар, како

Read More