back to homepage

Sample Page

Внимание: Срча до колена, дебатираа Шилегов и Трајановски!

Долгиот телевизиски дуел (Канал 5) помеѓу актуелниот скопски градоначалник Петре Шилегов и бившиот градоначалник Коце Трајановски е еден од оние медиумски настани од кои немате апсолутно никаква корист, освен да

Read More

Јанчев и Тортевски може ли да им ги „измрсат“ конците на Заев и Мицкоски!?

Да не се чудиме. На претстојните предвремени парламентарни избори се може да се случи. Може да победи СДСМ. Може и ВМРО-ДПМНЕ. Но, може и некоја трета, ново формирана партија, да

Read More

Новинарска критика или дрзок опортунизам?

Навистина се обидував да се воздржам од коментирање, во име на слободата на медиумите, говорот и изразувањето, ама не можам веќе. Една работа е да се критикува (како што прават

Read More

Рекет“: Шах-мат, како по книга!

Уште во раните најави на скандалот „Рекет“ беше јасно – за оние кои сакаа тоа да го сфатат – дека целта на планирањето и внимателната изведба на целата афера е

Read More

Младите не се шега

На се’ уште необјавеното истражување, направено од страна на британската Фондација за демократија на Весминстер, на репрезентативен примерок на млади на возраст од 15 до 35 години, младите имаат што

Read More

Прочистување

Во повеќе наврати го спомнувам прашањето на нерасчистувањето со минатото како приоритетно (не само) етичко прашање, со професионалната неетичност на македонската јавна администрација – односно, поточно, на оној најмилитантен дел

Read More

До кога затворениците ќе ни бегаат?!

Чудо од народ сме. Сите можат да ни завидат. Како никој друг направивме Сверна Македонија да ни биде како „трло без кучиња!“. Да има граница како швајцарско сирење. Секој да

Read More

Што, точно, ги боли Французите?

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Откако Макрон навидум непромислено се обрука на самитот во Брисел, сега Французите набрзина произведоа некаков нон-пејпер со „нова методологија“

Read More

Што признаа Заев и Мицкоски

Двајцата најголеми политички противници, премиерот Зоран Заев и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски конечно признаа, додуша индиректно, некои основни, но клучни работи во врска со предвремените парламентарни избори иако за

Read More

Македонија голема, политиките ситни

Земјите не се големи со тоа што сами ќе си дадат такви епитети, туку според политиките што ќе ги направат такви. На етикета се` може да се напише, но најважно

Read More

Пред Емануел Макрон беше Хојт Ји

Ја паметам таа карикатура во Њујорк тајмс од времето на падот на Берлинскиот зид во 1989 година: Надвор вее снег. Низ големиот прозорец на убава куќа се гледаат првите луѓе

Read More

Георг Екерт – научникот што ја знаеше силата на учебниците

Целта на комисиите за учебниците не е „бришење на историјата”, туку деконтаминација на образованието од политички и идеолошки содржини. Комисиите за учебници се нова педагогија – „педагогија на мирот” Не

Read More

Заев направи толку, ако можеш ти Мицко повеќе „бујрум“?!

Е, Мицко, Мицко. Лесно е со туѓи перја да се китиш. Да се фалиш. Си бил професор. Си имал хидроцентрали. Алал да ти е. Но незаборави дека фалбата е р’ѓа.

Read More

Ќе му пресуди ли ДУИ на СДСМ?

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Потрошивме уште еден викенд во кој човек сфаќа дека ни поминаа годините, да не кажам животот, во предизборни кампањи.

Read More

Исчезнува ли сонот за обединета Европа

Со прогласување на клиничка смрт на НАТО – во политички лов во матно. Со своите изјави францускиот претседател Макрон, движејќи се енергично како слон во просторија исполнета со политички вакуум,

Read More