back to homepage

Sample Page

Египет: Усвоени уставните измени, Сиси претседател до 2030 година

Изборната комисија на Египет соопшти вечерва дека гласачите на референдумот ги прифатиле уставните измени, кои можат да му овозможат на претседателот Абдел Фатах ал Сиси да остане на таа функција

Read More

Нетанјаху: Новата населба во Голан ќе ја наречеме „Трамп“

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху наскоро ќе го претстави пред Владата неговиот предлог новата населба на Голанската Висорамнина да биде именувана по американскиот претседател Доналд Трамп во знак на благодарност што

Read More

ВИДЕО: Пожар во Франција во близина на Версајската палата

Агенции јавуваат дека попладне избил пожар во францускиот град Версај. Пожарот избувна на улицата reu du Parc, на околу два километри од палатата Версај и нејзините градини, која е прогласена

Read More

Албанската опозиција ќе ги бојкотира локалните избори

Албанската опозиција одлучи да ги бојкотира локалните избори во земјата кои ќе се одржат на 3о јуни годинава. Државната изборна комисија денеска на последниот ден од рокот предвиден за доставување

Read More

Владивосток се подготвува за самиот на Путин и Ким

Иако уште не е познато точното место и време за состанокот на рускиот претседател Владимир Путин и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, Владивосток се подготвува да ги пречека двајцата лидери. Медуми

Read More

ВИДЕО: Објавена снимка од осомничен бомбаш самоубиец на Шри Ланка

Телевизијата Скај њуз објави снимка од потенцијален извршител на еден од терористичките напади на Шри Ланка. На снимката, направена неколку секунди пред нападот, се гледа како темнокос маж, со голем

Read More

Официјализирана опозициската коалиција во Албанија: Заминувањето на Рама прашање за кое нема преговори

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија(ПД), Љуљзим Баша, по потпишувањето договор за официјализирање на обединетата опозиција, најави проширување на коалицијата и со други партии, посочувајќи дека „она за

Read More

ЕК повторно го отфрли отворањето на договорот за Брегзит

Европската комисија денеска уште еднаш го отфрли повторното отворање на договорот за повлекување на Велика Британија од ЕУ, кој беше постигнат минатата година. Британски медиуми објавија дека премиерката Тереза Меј

Read More

Жена се разбуди по 28 години вегетативна состојба

Жена од Обединетите Арапски Емирати си ја врати полната свест по 28 години минати во вегетативна состојба. Мунира Абдула преживеала тешка повреда на мозокот во сообраќајна несреќа во 1991 година. Била со

Read More

 Се урна рудник во Мјанмар, се стравува дека загинаа 54 рудари

– Се стравува дека најмалку 50 лица загинаа во Мјанмар, во местото Хпакант, кога доцна синоќа рударите кои ископуваа жад беа потрупани со јаловина, изјавија пратеникот од тоа подрачје Тин

Read More

Австриски политичар поднесе оставка поради контроверзна песна

Австрискиот политичар Кристијан Шлихер од „Слободарската партија на Австрија“ поднесе оставка на функцијата заменик градоначалник на Браунау на Ина откако неговата антимигрантска песна предизвика жестоки реакции во земјата. Тоа го

Read More

Терористичката „Исламска држава“ презеде одговорност за масакрот во Шри Ланка

Терористичката група „Исламска држава“ презеде одговорност за нападите на Шри Ланка, во кои загинаа најмалку 320 лица. Во изјавата лиферувана од новинската агенција Амак, која е поврзана со ИД, се

Read More

Косовци пуштени од бегалски камп вратени од Сирија, 32 жени под истрага

Сите косовски граѓани, кои беа вратени од зоните на конфликтот во Сирија се отпуштени од Центарот за странци во приштинското село Вранидол, каде што беа сместени од саботата, јави дописникот

Read More

Во Северна Ирска уапсена жена за убиство на новинарката

– Полицијата на Северна Ирска денеска соопшти дека согласно Законот за тероризам уапсена е жена во врска со убиството на новинарката Лајра МекКи. До апсењето на 57-годишната жена доаѓа откако групата

Read More

Мицотакис бара изгласување недоверба за алтернативниот министер за здравство, Ципрас барањето ќе го претвори во гласање доверба на Влада

Лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис најави дека неговата партија по Велигден ќе иницира гласање недоверба за алтернативниот министер за здравство на Грција, Павлос Полакис. Како што јави

Read More
view more articles

Актуелно