back to homepage

Sample Page

Костадинов: Мицкоски призна дека се сретнал со еден од осомничените во случајот „Рекет“, споменатиот Зоки Кичеец

Соопштение на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, На прес конференцијата одржана во белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски призна дека се сретнал со еден од осомничените во случајот

Read More

Кого ќе однесе силниот дожд

Има некаков нескротлив нагон кај политичарите за нивните лоши проценки или постапки, или недобро обмислени политики, да наоѓаат вина кај новинарите кои пишуваат за тоа. Кој знае, можеби премиерот Зоран

Read More

Кај двајца прилепчани запленети 9.900 капсули „трамадол“, ги набавувале во велешка аптека

Надворешната канцеларија за криминалистички работи од Прилеп поднесе кривична пријава против З.Р. (50) од Прилеп и Е.А.(23) од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „производство и

Read More

Среќен роденден

„Народното изразување“ на Заев можеби личи на онаа народната кога кравата сама ќе си го турне ведрото со млекото што го дала. Ама, ред е да се потсетиме дека оваа

Read More

Шахти и карантини

  Битолчанец го враќал сонцето од Кутлеш на шахтите. Конечно некој ќе нѐ „спаси“. Браво. Се фрапирав пред некој ден кога медиумите хорски воскликнаа: „Се отстранува сонцето од Кутлеш од

Read More

Убиствен систем

Едноставно не можете да спорите со никого од власта, најмалку со г-ѓата Шекеринска, дека оваа држава „се промени“. Ако не беше така, веројатно немаше за тоа ни да разговараме. Ако

Read More

Драга, не биди педер

„Ако има шта да се спашава, немој да идеш, не буди шашава, полазиш ка вратима кључ ти је у рукама неодлучан ход, држим ти палчеве и навијам за тебе спушташ

Read More

Двосмислен говор

Историјата, па и македонската, памети многу последни битки, решавачки за опстанокот на државата, на народот. Но тоа е сепак историја. Совремиево заврши со такви „црносудбински“ нешта, не затоа што Фукујама

Read More

Неколку весели летни белешки

Ви пренесуваме дел од колумната на Џабир Дерала за Цивил Медиа: На една конференција за политичко помирување што ја организираше ЦИВИЛ во 2010 година, поранешниот потпретседател на СДСМ, Гордан Георгиев,

Read More

Денови на големи викотници

Ви пренесуваме дел од колумната на Љупчо Поповски за „Независен“: Македонија очигледно има проблем. И тоа голем проблем. Надвор од својата сиромаштија, затвореност, неперспективност, незнаење – доминантната состојба на духот

Read More

Што понатаму?

Со години незамисливо молчевме кога пред наши очи исчезнуваа тешки милијарди наши пари, а тогаш ич не нѐ интересираше политиката, а сега од такт не вади тоа што во убав

Read More

Денеска и утре посвежо, од викендот повторно топло

Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд и грмежи, претежно во јужните делови. Ќе биде значително посвежо и ветровито со умерен, а долж Повардарието со засилен

Read More

Очајот на претседателот

Ви пренесуваме дел од колумната на Бардул Заими за Инбокс7: Аферата „Рекет“ ја крена политичката температура во Северна Македонија. Ова афера веќе ги премина границите кога италијанскиот весник „Ла Верита“ објави

Read More

Автоголот на Зоран Заев

Заев е пред голема одлука. Ќе ги менува тактиката или играчите, или наместо од клупата, следниот „натпревар“ ќе го коментира од троседот во дневната соба. Најпрво нека расчисти сам со

Read More

Еден геј не може да сруши влада, многу педери можат

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Кокаланов за Призма: Му вели Хасо на Мујо: – Муки, јас мислам дека сум геј. – Каков геј бе!? Возиш Бе-ем-ве по Монте

Read More
view more articles

Актуелно