back to homepage

Sample Page

Тевдовски: Со зголемениот кредитен рејтинг меѓународните инвеститори подобро ќе нѐ перцепираат

Кредитната агенција „Фич“ го зголеми кредитниот рејтинг на земјава од BB на BB+ што е прво зголемување по 13 години. На оваа тема во Централниот дневник на 1ТВ зборуваа министерот

Read More

Истрага и притвор за лице осомничено за убиство на жена во Шуто Оризари

 Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице заради постоење на основано сомневање дека сторил едно кривично дело убиство од член

Read More

Трибина: Преспа стана фактор на обединување, да се преземат мерки за задржување на младите

Преспа е уникатен регион, а Преспанското Езеро кое во минатото ги делеше луѓето сега е обединувачки фактор, кој поврзува три држави, заклучија учесниците на вечерашната дискусија „Европски придобивки за регионот

Read More

(ВИДЕО) Заев: Европа треба да остане најсексипилна девојка во светот

– Европа треба да остане и понатаму најсексипилната девојка во светот, рече премиерот Зоран Заев во своето обраќање на форумот Европа – Вахау, во Австрија. Запрашан дали со тоа го

Read More

ВИДЕО: Графити против ДУИ во Тетово

„Муса+Али УДБА сте двајцата“, „Гадови, одете си од Тетово“, „ДУИ, марш од Тетово“, „Али, оди си“ се дел од многубројните графити напишани минатата ноќ низ улиците, ѕидовите, кружните текови и

Read More

Средба Заев-Хан: Повторена заложбата Северна Македонија годинава да добие датум за преговори со ЕУ

Потврда за заложбата Република Северна Македонија годинава да добие датум за почеток на преговорите со Европската унија беше изразена на денешната средба на премиерот Зоран Заев со еврокомесарот за проширување

Read More

Турската амбасадорка најави дека Ердоган ќе присуствува на свеченоста по повод реконструкцијата на Алипашината џамија во Охрид

Турската амбасадорка во Северна Македонија Тулин Еркал Кара денеска ја посети Алипашината џамија во Охрид, притоа најавувајќи дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган ќе допатува на свеченоста по повод

Read More

СДСМ: ВМРО- ДПМНЕ 11 години ги игнорираше земјоделците, денес преку успешни политики се враќа нивното достоинство

15 јуни 2019 ВМРО- ДПМНЕ продолжува да манипулира со јавноста преку секојдневни лаги и измислици во кои никој не верува. Крајно лицемерно е истите тие ВМРО– ДПМНЕ кои со години

Read More

Пробниот попис во Прилеп и во Долнени се одвива непречено, во Прилеп досега попишани околу 35 домаќинства

Пробниот попис во Прилеп се одвива непречено и без проблеми. Нема никаков застој со текот на пробниот попис во двете од 13-те општини, Прилеп и Донени, информира Мира Илиевска, инструктор

Read More

Груевски на Фејсбук ја искоментира изјавата на Заев за багажникот: Хај гудбај!

Ви го пренесуваме Фејсбук статусот на екс-премиерот а сегашен бегалец од правдата и азилант во Унгарија, Никола Груевски, со кој ја коментираше изјавата на премиерот Зоран Заев: ХАЈ ГУДБАЈ Нашиот

Read More

СДСМ на Централен одбор утре во Охрид ќе избира ново партиско раководство

Владејачката партија информира дека утре (16.06,2019 недела), со почеток од 16,00 во салата во рамки на х. Инекс Горица во Охрид ќе се одржи деветтата седница на Централниот одбор на

Read More

Заев на Форумот „Европа-Вахау“: Северна Македонија не бара членство веднаш, но бара почеток на преговори со ЕУ

Северна Македонија не бара веднаш да стане членка на Европската унија, но сака по сите вложени напори да и се овозможи отворање на претпристапните преговори, порача премиерот Зоран Заев денеска

Read More

Самка Ибраимовски повторно избран за претседател на ПЦЕР

На денешниот осми конгрес на Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) повторно за претседател е избран Самка Ибраимовски, кој претседателската функција во ПЦЕР ќе ја извршува уште четири години.

Read More

Рама: Не е праведно, а ни практично Пендаровски да бара раздвојување од Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама попладнево преку Фејсбук реагираше на изјавата на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во која тој вели дека раздвојувањето на Северна Македонија од пакетот со

Read More

Извештај на ОН: Северна Македонија со најголем раст на инвестициите во Западен Балкан

Северна Македонија забележа најголем раст на инвестициите на Западниот Балкан, нотира „Извештајот за инвестициите во светот за 2019 година“ на Конференцијата на ОН за трговија и развој (UNCTAD’s World Investment

Read More