back to homepage

Sample Page

(Видео) Уште гори над Буковиќ

Ветерот и тешко пристапниот терен го отежнуваат гаснењето на пожарот кој изутринава околу 10 часот избувна на непристапен терен над скопското селото Буковиќ, меѓу селата Буковиќ, Раовиќ и Ласкарци. Опожарена

Read More

Русија испрати нуклеарни бомбардери во Алјаска

Руското Министерство за одбрана во петокот соопшти дека двајца од нејзините нуклеарни бомбардери ТУ-160 го напуштиле аеродромот кон Алјаска, а по  вежбите се вратиле во нивната база, пренесе Ројтерс. Русија соопшти дека два 

Read More

Њу Делхи: Пожар во болница, се евакуираат пациентите

Во болницата Сеиндиски институти за медицински науки во Њу Делхи денеска изби пожар, а надлежните власти ги евакуираат пациентите и посетителите. Пожарникарната служба соопшти дека чадот зафатил два ката од

Read More

Судири меѓу демонстрантите и полицијата во Хонгконг

Судири меѓу демонстрантите и полицијата избија денеска во Хонгконг, кога полициски групи опремени со штитови и гумени палки започнаа операција за растерување на насобраниот народ во континенталниот дел на енклавата,

Read More

Шпански туристи тероризирани од сопственик на ресторан кај Химара

Албанската телевизија „Репорт“ објави екслузивно видео снимено од шпански турсти, кога сопственик на угостителски објект во Порто Палермо, кај Химара, се качил на хаубата на нивното комбе во движење и

Read More

Пороен дожд го зафати Истанбул, едно лице почина

Пороен дожд го зафати денеска турскиот град Истанбул, поплавувајќи улици и подруми, а беше нарушен и железничкиот и водниот сообраќај. Најмалку едно лице е пронајдено починато во поплавен подвозник. Медиумите

Read More

Јункер итно на операција од жолчката

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер го прекина одморот и ќе биде итно опериран, соопшти Европската комисија. Тој мораше да го прекине одморот во Австрија поради медицински причини, стои

Read More

Рустеми: ВМРО ДПМНЕ манипулира за да ја спречи пресудата за Груевски за „Космос“, тој случај нема врска со „Рекет“,

По денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ на која се тврдеше дека Катица Јанева изрекетирала обвинет за нелегална градба на „Космос“ за да му го повлече обвинението, обвинителот од СЈО на предметот

Read More

МОН: Од следниот месец зголемување на платите на вработените во основното, средното и високото образование

Минатата година платите на вработените во образованието од септември беа зголемени за пет отсто, додека следната фаза, односно следното покачување е предвидено веќе од следниот месец, со опфат на вработените

Read More

КСОМ им нуди правна помош на стечајците од велешка „Порцеланка“

 Конфедерацијата на синдикални организации на Македонија (КСОМ) на денешниот состанок во големата сала на Општина Велес на кој присуствуваа голем број поранешни вработени – стечајци од велешка Порцеланка им понуди

Read More

Научниците открија вакцина против алергија на мачки

За љубителите на мачки, кои од здравствени причини не можат да престојуваат во близина на своите миленичиња, научниците открија вакцина која ја лекува алергијата на мачки. Лицата кои имаат дијагностицирана

Read More

Алијанса за Албанците: Уапсени момчиња за продажба на наркотици, се молчи ли за инспектор чие возило е користено а е брат на висок функционер на ДУИ?

Вчера се затворија очите во врска со пукотниците каде што учесник беше Џеват Адеми, денеска се прави обид да се затворат очите за братот на лицето којшто е многу близок

Read More

Чистењето на токсичниот линдан во ОХИС ќе ја дочека новата година

Доцни почетокот на процесот на чистење на малата депонија со линдан во кругот на некогашната фабрика ОХИС во Скопје. Сè уште не е објавен меѓународниот тендер за изнаоѓање компанија која

Read More

Во водите на Охридското Езеро ќе се плива десеткилометарска трка во рамки на Европскиот ЛЕН куп

Дваесет маратонци во машка и седум во женска категорија од девет европски држави ќе учествуваат на првата трка на десет километри во водите на Охридското Езеро, што ќе се одржи

Read More

Голем шумски пожар во близина на Сарај

Силен шумски пожар избувна утринава околу 10 часот на непристапен терен над скопското селото Буковиќ кое се наоѓа во близина на општината Сарај и меѓу селата Раовиќ и Ласкарци. Опожарена

Read More