back to homepage

Sample Page

(Фото) Сообраќајка на патот Велес-Скопје, има повредени

Автомобил „форд фокус“ изгубил контрола и удрил во банкина, вечерва на патот Велес-Скопје, дознава 24 Инфо. Според изјави на очевидци, „фокусот“ удрил во една, па во другата банкина при што

Read More

Мицкоски на средба со лозарите од Неготино

21 септември 2019  Денеска сме овдека во Неготино, во рамките на посетите кои што ги имаме низ цела Македонија. Разговаравме со лозарите од Неготино, претходно разговаравме со лозарите од Кавадарци,

Read More

Директорот на германската фондација „Конрад Аденауер Стифтунг – Северна Македонија“ ја посети Алтернатива

21 септември 2019  Bо седииштето на Алтернатива престојуваше директорот на германската фондација „Конрад Аденауер Аденауер Стифтунг – Северна Македонија“, Јоханес Д. Реј. Тој беше пречекан од претседателот на Алтернатива, Африм

Read More

ВМРО-ДПМНЕ: МВР е тотално парализирано во борба против криминалот

Скопје, 21 септември 2019 Нарко бандите гледаат сојузник во Оливер Спасовски и неспособното раководство на МВР. МВР е тотално парализирано во борба против криминалот заради партизацијата и корумпираноста на Оливер

Read More

Спречен шверц на 55 килограми марихуана на албанско-македонската граница

Албанската полиција, спречи шверц на 55 килограми марихуана, која требало да биде прошверцувана на македонска територија. Дрогата била траспортирана со добиток преку зелениот граничен појас кај селото Рајце на албанско-македонската

Read More

Османи: И власта и опозицијата заеднички да работат на почеток на преговорите

Заслужуваме одлука за почеток на преговори, но сепак за тоа ќе кажат земјите членки на ЕУ, а државата треба да остане фокусирана посебно на законот за обвинителство за што е

Read More

Жителите на Лабуниште до Влада: Затворање на каменоломите или радикализирани протести

Блокади и граѓанска непослушност, како и проширување на протестите, најавуваат жителите на струшкото село Лабуништа, кои денес протестира против загадувањето што доаѓа од отворените ископи на камен во близина на

Read More

Два силни земјотреси кај Драч, почувствувани и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер во 16:04 со епицентар на 6 километри од албанскиот град Драч беше почуствуван и во Македонија. Потоа, во 16:15 беше почувствуван уште

Read More

Боки 13 во понеделник, Јанева во вторник на распит кај Русковска

Осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и Катица Јанева повторно се повикани на распит во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција. – Бојан Јовановски – Боки 13

Read More

Дескоска: Клучното барање на ВМРО-ДПМНЕ беше постапки коишто се почнати по 18 месеци да запрат и сите докази да бидат фрлени во вода

Идеална ситуација би била законот да се донесе. Но гледаме дека имаме отпор од страна на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ за донесување заеднички солидни решенија коишто ќе ги имплементираат европските стандарди. -истакна

Read More

СДСМ: За „Диамед“ ВМРО-ДПМНЕ да ги праша Груевски и неговиот кум, а потоа да одговори – Дали Камчев финансирал изборна кампања?

Скопје, 21 септември 2019    На ВМРО-ДПМНЕ веќе му стана пракса веднаш кога ќе се открие криминал во нивните редови, да измислуваат случаи и неосновано да обвиниуваат други лица. Сите

Read More

Во вторник прва средба Заев-Мицотакис во Њујорк

На маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк, во вторник, на 24 септември, предвидена е средба на Зоран Заев со Кирјакос Мицотакис, според грчки извори, jави дописничката на МИА

Read More

Превозниците и туристички агенции бараат измени во Правилникот за организирање училишни екскурзии

Промена на правилникот за организирање на училишни екскурзии бара Стопанската комора за туризам, со цел да се усогласи со европската директива за превоз на патници. Претседателот на Надзорниот одбор на

Read More

Битиќи: Со ребалансот повеќе пари за фирмите, дополнителни 3,3 милиони евра назад кај компаниите

Скопје, 21 септември 2019 Ребалансот на Буџетот за 2019 кој е веќе во собраниска процедура е дел од генералната заложба на СДСМ да враќа што повеќе пари кај граѓаните. Со

Read More

Османи: Прогласувањето на Шар Планина за Национален Парк е мошне значајно за нашите европски перспективи

Скопје, 21 септември 2019 Со своите убавини и богатства, Шар Планина е едно од најзначајните подрачја за зачувување на природата не само во Република Северна Македонија, туку и на регионално

Read More