back to homepage

Sample Page

Превкусен куглов со костени

Овој колач брзо се подготвува, а е неверојатно вкусен и ароматичен … Потребно е: 125 г путер 150 г шеќер 3 јајца 200 г брашно 50 г мелени бадеми 200 мл млеко 150 мл слатка павлака 200

Read More

Рецепт: Витаминска салата со цвекло, спанаќ, сирење и ореви

Есенска салата полна со витамини … Потребно е: 250 г цвекло 150 г рукола 100 г сирење 2 шаки јаткасти плодови (ореви, бадеми или лешници) 100 г листови млад спанаќ 2 лажици јаболков оцет 2 лажици маслиново

Read More

Сочни јунешки шницли

Интересна идеја за денешниот ручек … Потребно е: околу 800 г јунешко шницли 200 мл бело вино 1 коцка за говетска супа растворена во 300 мл врела вода 200 мл слатка павлака 3-4 лажици ситно сецкан

Read More

Стапчиња со ајвар и сирење

Декоративни и многу вкусни … Потребно е: за тестото: 100 мл млеко 250 г путер 700 г брашно 1 кесичка сув квасец 100 гр кисела павлака 1 јајце 2-3 лажичиња

Read More

Рецепт: Ароматичен млад грашок со зачини

Малку поинаков начин на подготвуање на млад грашок … Потребно е: масло, колку да го покрие дното на садот 1/2 лажица ким 1 поголема главица кромид 3 чешниња лук 1 зелено луто пиперче 220

Read More

Рецепт: Сок од кајсии

Во секој момент свеж сок од кајсии … Потребно е: 1 кг кајсии 1 кг шеќер сок од 1 поголем лимон Подготовка: – Кајсиите измијте ги, исчистете ги од семките, исечете ги

Read More

Рецепт: Пилешки ролнички

Вкусни пилешки залачиња во тесто … Потребно е: 400 г сварено пилешко месо 200 г обарен кељ 3 полни лажици кисела павлака 6 јајца 3 полни лажици лебни трошки 1 китка свеж власец 1-2 гранчиња свеж

Read More

Рецепт: Салата од рукола и туна

Свежа, колоритна салата… Потребно е: околу 50 г рукола 4 маринирани мали пченки (од конзерва) 60 г маринирани шампињони 1 конзерва туна во солен раствор 1 помала свежа краставица маслиново масло сол Подготовка: – Руколата исчистете

Read More

Рецепт: Пикантни тиквички

Многу вкусни и лесни за подготовка … Потребно е: 4 тиквички зелени и жолти 1 средно голема главица кромид 1/2 чаша (од 150 мл) ситно сецкан свеж копар 1-2 свежи чили пиперчиња 1 лажиче семе

Read More

Рецепт: Пилешко со шафран, леќа и зеленчук

Богатство од мириси и неверојатен вкус… Потребно е: 500 г пилешко бело месо 250 г црвена леќа 100 г корен од целер 70 г корен од пашканат 1 главица кромид 2 моркови 2 лажици маслиново масло 1

Read More

Фритата на индиски начин со само 300 калории

Доколку сте обожаватели на интересни комбинации на вкусови, тогаш сигурно ќе сакате да го пробате овој рецепт. Ако дополнително сте љубители и на индиската зачинета храна, ова е одличен начин

Read More

Рецепт: Компир-пита

Подгответе ја денес оваа вкусна пита… Потребно е:20 г свеж квасец200 мл вода1 лажиче шеќер4 средно големи компири300 г брашнопрстофат свеж рузмарин1 лажиче сол2 лажици маслинов зејтин + за премачкувањеморска солсусам Подготовка:– Компирите измијте ги и варете ги

Read More

Рецепт: Јагода-коцки

Подгответе го овој вкусен колач со јагоди затоа што баш сега е нивното време… Потребно е:6 жолчки6 лажици шеќер6 лажици млеко6 лажици масло6 лажици брашно1 прашок за печиво3 лажици какао во прав за филот:750 г млеко250 г шеќер3 пудинзи од

Read More

Рецепт: Пржени стапчиња од бакалар во пиво

Крцкаво и вкусно… Потребно е:1 кг бакалар (риба)поголема количина масло (во зависност од тенџерето во кое ќе ја пржите рибата)350 г брашно100 г нишесте1 лажица црвен пипер1 лажица сол1 лажиче прашок за печивопрстофат црн пипер350 мл пиво, ладно Подготовка:

Read More

Рецепт: Декоративни солени топчиња

Интересни кремасти топчиња, кои можете да ги декорирате по ваш избор… Потребно е:650 г кисело млеко1 лажиче солгазацедалка Подготовка:– Во киселото млеко додадете едно лажиче сол и измешајте. – Во еден сад

Read More