back to homepage

Sample Page

Најскапата торта во Турција е направена од злато

– Да се јаде злато може и да звучи чудно, но за некои побогати луѓе, тоа е практика, која влече корени уште од древен Египет. Инспирирани од овој нов светски

Read More

Јапонски научници оживеаја мозок од мртов глушец

– Јапонски научници оживеаја мозок од мртов глушец и со помош на специјален сад го одржувале во живот 25 дена, објави „Сајенс алерт“. Всушност, се работи за дел од мозокот на

Read More

Позитивните промените кои ќе ги забележите ако го исфрлите шеќерот од исхраната

Исфрлувањето на шеќерот од секојдневната исхрана може да биде голем предизвик, дури и за оние најодлучните. Но, истражувањата покажуваат дека шеќерот го „лаже“ мозокот за повеќе да го консумирате. Според

Read More

3 чести брачни совети што не смеете да ги слушате

Кажувањето на судбоносното „да“ не е гаранција дека вие и вашиот партнер ќе бидете среќни до крајот на животот. Бракот бара многу труд и вложување. Понекогаш напорите што ги вложуваме

Read More

„Летачкиот човек“ си вгради оружје до главата

– Британскиот пронаоѓач, „летачкиот човек“ Ричард Браунинг во 2017 година, преку својата компанија Гравити.ко го претстави костим-леталото „Џет-пек“ инспирирано од суперхеројот Ајронмен. Сега, со помош на Јутјуб-ѕвездата Џејмс Бретон го

Read More

Најпопуларниот машки луксузен часовник – ремек дело на часовничарството во кое вреди да се вложи!

Многу повеќе од само обичен часовник. Тој исто така е моден додаток, односно аксесоар што служи за дополнително да го потенцирате вашиот изглед и да оставите силен впечаток. Исто така,

Read More

Зошто врските се подобри во триесеттите отколку во дваесеттите?

Постојат многу причини зошто љубовните врски се подобри во триесеттите отколку во дваесеттите години од животот. Меѓу останатото, партнерите се позрели и знаат што сакаат, па се одбегнуваат несакани кавги

Read More

Медена земја е 8-ми најдобар филм за 2019 според „Rotten Tomatoes“

Документарецот Медена земја, на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, се наоѓа на 8-мото место на листата на најдобри филмови за 2019 година која ја прави интернет-сајтот за филмски критики

Read More

Најавено „женско продолжение“ на филмовите „Џон Вик“

Продукциската куќа Лајонсгејт најави „женско продолжение“ на филмскиот акционен хит-серијал „Џон Вик“. Режисерската палка му припадна на Лен Вајсмен. Во оригиналните три дела, главната улога ја имаше Кијану Ривс. Четвртиот

Read More

Оргазмот кај жената најверојатно имал репродуктивна улога

Научници од Јејл и Универзитетот на Синсинати во САД, спроведоа експеримент на животни со цел да се дознае дали женскиот оргазам во еволутивното минато имал и репродуктивна функција. Како што

Read More

Рекорд: Според документите, Индиец има 123 години и еден месец

Индиецот Свами Сивананда неодамна се појави на аеродромот Калкута, и со својот пасош ги изненади вработените таму. Имено, во документите се наведува дека човекот е роден на 8 август 1896

Read More

Патувањето може да ве направи посреќни од стапувањето во брак

Испитаниците во истражувањето, кои доаѓале од 17 различни земји, кажале дека многу малку нешта можат да ги направат толку среќни како патувањето. 77% од нив изјавиле дека прават резервација за

Read More

И послаб удар од оној во сантата мраз ќе го потонеше „Титаник“: Нови тврдења на научниците за најпопуларниот брод

Канадски научници од државната агенција DREA велат дека ја знаат причината за потонувањето на бродот „Титаник“ во Атланскиот Океан. Тие зeле примероци од бродот и направиле симулирана несреќа. Се утврдило

Read More

Откриени капсули што ќе ги заменат инсулинските инјекции

Истражувачите на Технолошкиот институтот во Масачусетс создадоа капсула инсулин која е доволно моќна за да ја „преживее“ желудочната киселина и да ги замени инсулински инјекции. Ова ќе им помогне на

Read More

Моќна претсмртна порака: Правете го она што ви е навистина битно. Не се нервирајте за ситници и сакајте ги блиските

Ешли Ен Кузма, наставничка од Конвеј, Пенсилванија, по двегодишна битка со рак на грлото, починала минатиот месец. Зад себе таа ги остави родителите, една сестра и учениците што отсекогаш ја

Read More