back to homepage

Sample Page

(ВИДЕО) Борисов: Мицкоски ме увери дека пристапувањето на С. Македонија во ЕУ и во НАТО е приоритет за ВМРО-ДПМНЕ

„Вчера се сретнав со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој ме увери дека пристапувањето на Република Северна Македонија во ЕУ и во НАТО е приоритет за ВМРО-ДПМНЕ. За една држава

Read More

(ВИДЕО) Мицкоски се повлекува од кажаното пред Борисов за Договорот со Бугарија, вели дека се работи за лажни вести

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од Загреб во изјава за Алфа телевизија рече дека се лажни вестите дека наводно го прифатил договорот со Бугарија, потенцирајќи дека неговиот став во однос

Read More

ВИДЕО: Жена фатена на камера од Дежаву како тепа и малтретира мало детенце

Кафе барот Дежаву во Капитол мол во Скопје објави видео од една од своите безбедносни камери на кои се гледа како жена тепа и малтретира мало детенце, кое, веројатно има

Read More

Собранието го донесе законот за дополнително финансирање за автопатот Кичево-Охрид

Собранието на Република Северна Македонија со 68 гласа „за“ денеска го изгласа Предлог-законот за гаранција на РСМ на обврските по договорот за заем за дополнително финансирање за проектот за изградба

Read More

Сасоли: Блокадата на Скопје и Тирана покажува дека се потребни реформи во ЕУ

– Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли одговарајќи на новинарско прашање ја издвои блокадата на Северна Македонија и Албанија во Европскиот Совет како пример зошто е потребна промена на правилата

Read More

Над 9,4 милијарди денари за земјоделството во 2020 година

– Над 9,4 милијарди денари се планирани за 2020 година за секторот земјоделство. Средствата се проектирани така што со нив треба да се задоволат тековните потреби во овој сектор, пред

Read More

Орце Ѓорѓиевски: Власта прави промени во структурата на МВР без никаква дебата

  Предлогот за нова систематизација во МВР е резултат на паника и се коси со било која рационална реформа со која што би се подигнала ефикасноста во полициското работење. Заев

Read More

Моншалан: Европската перспектива на Македонија не е доведена во прашање

ржавната секретарка за европски прашања на Франција Амели де Моншалан ја искористи приликата пред Националното Собрание, каде се дебатираше за Предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристапување на Република Македонија во

Read More

Бесплатната вакцинација против сезонски грип почнува утре

Бесплатно вакцинирање против сезонски грип со кое се опфатени постари лица на возраст над 65 години, бремени жени, деца на возраст од шест месеци до пет години и хронично болни,

Read More

Заев: Во 2020 за регионален развој издвоивме сто отсто повеќе средства од 2017 година

– Децентрализацијата на власта е еден од клучните, суштински придонеси за обезбедување на кандидатскиот статус на земјата за членство во Европската Унија и затоа само за програмата за рамномерен регионален

Read More

Шекеринска: Силна политичка порака тоа што Протоколот го ратификуваат 28 од 29 земји-членки за девет месеци

Дваесет и осум од 29 земји-членки практично за девет месеци го ратификуваа Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, што претставува силна политичка порака, изјави денеска министерката за одбрана

Read More

Дескоска не сака да ја коментира изјавата на Русковска

Министерката за правда, Рената Дескоска, денеска не сакаше да даде свое мислење за изјавата на Вилма Русковска за судиите кои одредија домашен притвор за Катица Јанева. „Од позиција на министер

Read More

Заев: Пред судот како странки во постапката подеднакви се и одбраната и обвинителството

Премиерот Зоран Заев денеска апелираше да има соработка и меѓусебна почит на сите чинители во правосудните постапки, притоа порачувајќи дека и одбраната и обвинителството како странки во постапката се подеднакви

Read More

Кривични пријави за поранешен в.д. директор и раководители на Водостопанство, подружница Кумановско-липковско поле

– Кривична пријава е поднесена против Ф.Ф: (44) поранешен в.д. директор на АД Водостопанство, подружница Кумановско-липковско поле кој се сомничи за сторено кривично дело „злоупотреба на службената должност и овластување“.

Read More

Русковска повикана да даде отчет за своето однесување

Советот на јавни обвинители ќе ја повика обвинителката Вилма Русковска да даде отчет за своето однесување. Ова за Телма го потврди претседателот на советот Ацо Колевски кој не сакаше да

Read More
view more articles

Актуелно