back to homepage

Sample Page

Бесплатно кино на отворено во паркот пред МКЦ

Со проекција на филмот „Студена војна“ на режисерот Павел Павликовски вечер во  паркот на МКЦ ќе почне првото издание на „Кино на трева“ во чии рамки во наредните пет дена

Read More

„Кино на трева“ со пет филма во паркот на МКЦ

„Кино на трева“ е насловено првото издание на бесплатни филмски вечери кои од утре до 27 јули ќе ги организираат Младинскиот културен центар и кино „Милениум“ во паркот на МКЦ. 

Read More

Изложба на ДЛУМ „Цртеж-Експериментален цртеж“

Изложбата насловена „Цртеж-Експериментален цртеж“ во организација на Друштвото на ликовни уметници на Македонија ќе биде отворена вечер во 20:30 часот во Галеријата на НЛБ Банка во Скопје. Поставката се реализира

Read More

Златна арена за најдобра режија во Пула за Теона Стругар Митевска

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ се закити со уште една награда. Овој пат на филмскиот фестивал во Пула, Хрватска, кој се одржува од 13 до 21 јули. Теона Стругар

Read More

Драмата „Каде е пиштолот“ на Народниот театар од Охрид вечерва на „Охридско лето“

Програмата на годинешното 59-то издание на фестивалот „Охридско лето“ продолжува со вечерашната изведба на театарската претстава „Каде е пиштолот“ во изведба на Народниот театар од Охрид. „Каде е пиштолот?“ е

Read More

Концерт и две изложби денеска на програмата на „Охридско лето“

Програмата на „Охридско лето“ за денеска предвидува три уметнички содржини. Музичката програма продолжува со концерт на квартетот „Асасело“, со уметниците Ростислав Кожевников на виолина, Барбара Штрајл – виолина, Јустина Шлива

Read More

Ќе се реконструира Унуверзална сала

Владата ја усвои програмата за реализација на средствата предвидени во буџетот на Министерството за култура за 2019 година за капитални инвестиции во единиците на локалната самоуправа. Програмата е со буџет

Read More

„Петрунија“ и „Џган“ на Школка во Градски парк

Во рамки на првиот летен фестивал „Summerland“ кој се одржува под покровителство на Град Скопје, вечер и утревечер на Школка во Градски парк ќе бидат прикажани два македонски филма. Од

Read More

Владимир Мартиновски гостин на поетската вечер на „Струмица опен фестивал“

Во рамките на годинашната програма на „Струмица опен фестивал“, синоќа, покрај езерцето во Големиот градски парк, се одржа традиционалната „Вечер на поезија“. Гостин на вечерта беше македонскиот поет и прозаист

Read More

„Научната и уметничка визита – Охрид 2019“ на МАНУ: Оперски настап на Влатко Груевски

Вечерва, од 20 часот, во рамките на “Научната и уметничка визита – Охрид 2019”, во Куќата на Уранија – МАНУ во Охрид, едночасовен концерт што ќе го  одржи оперскиот пејач

Read More

(ВИДЕО) Километарски колони за влез во земјава од Грција

Километарски колони возила чекаат за влез во земјава од Грција. Се чела повеќе од три часа.   Фото+видео: Либертас

Read More

Белградски „Danas“ со врвни оценки за романот „Зад аголот“ на Томислав Османли

„Сложениот роман на Томислав Османли го одликува префинетиот, отмен стил, мудро осмислените, долги реченици за чијашто убавина на српски секако е заслужен и преведувачот; имагинацијата, духовноста, ерудицијата, речиси филмската смена

Read More

Тишма: Уметникот секогаш е предавник

Слободан Тишма е се уште уметник, и сега во неговата седумдесет и една година. Дури и оние кои не ја следат постојано неговата работа, го знаат како добитник на НИН-овата

Read More

Вечерва почнува „Галичка свадба“

Културно-туристичката манифестација „Галичка свадба“ ќе започне вечерва во 19:30 часот со изведување на првите свадбени обичаи. Во куќата на зетот ќе се накити бајракот, а потоа со три истрели ќе

Read More

Пендаровски: Музиката на Ванеса покажува како различнитете култури се надополнуваат, а не се исклучуваат

– Во наредните 40 дена ќе бидеме граѓани на уште една наша заедничка татковина. Во неа се зборува универзален јазик и важат споделени вредности. Во таа татковина има место за

Read More