back to homepage

Sample Page

Со мали инциденти заврши одбележувањето на годишнината од студентскиот бунт и падот на хунтата во Атина

Со мали инциденти во атинската населба Ексархија што важи за собиралиште на анархисти, со една повредена девојка, нападнат новинар и со 28 уапсени и 13 приведени лица заврши одбележувањето на

Read More

Би Би Си: Британска влада и војска прикривале воени злосторства во Авганистан и Ирак

Владата на Велика Британија и војската прикриле веродостојни докази за воени злосторства извршени од британски војници против цивили во Авганистан и Ирак, покажа истрагата на Би-Би-Си и Сандеј Тајмс.  

Read More

Багдад: Демонстрантите ја зазедоа контролата над стратешки мост

Антивладините демонстранти во Ирак денеска ја зазедоа контролата врз третиот стратешки мост во Багдад, додека блокираа патишта во делови од централен и јужен Ирак по повикот за генерален штрајк.  

Read More

Саудискиот нафтен гигант Арамко проценет на 1.700 милијарди долари

Саудиска Арабија ја процени државната нафтена компанија „Арамко“ на околу 1.600 до 1.700 милијарди долари. Компанијата објави ажуриран проспект на својата иницијална јавна понуда (ИПО), во која се бара повеќе

Read More

Кога Тито му кажа „Не!“ на Сталин

Карикатури во печатот, летоци фрлани од воздушни балони, па дури и шишиња со пораки испратени преку пограничните реки… Советскиот сојуз и неговите сателити не бираа средства да го оцрнат раководството

Read More

Експлозија на гасоводот во Бангладеш, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица загинаа, а 25 се повредени во експлозија на гасовод во југоисточен Бангладеш, соопшти денеска полицијата. Од експлозијата во областа Читагонг, урната една зграда . Еден ѕид од

Read More

Демонстратите блокираат патишта во Ирак

Во Ирак и денеска продолжуваат антивладините протести во Ирак, а демонстрантите палеа гуми и блокираа патишта во делови на земјата.   Во Басра, Амара, Кут и Насирија е оневозможен сообраќајот,

Read More

По Брегзит, граѓаните од ЕУ ќе имаат ист статус во Британија како и другите имигранти

Британскиот премиер Борис Џонсон најави дека по истекот на Договорот за слободно движење во јануари 2021 година, Велика Британија ќе ги третира граѓаните на ЕУ и имигрантите од другите делови

Read More

Венеција повторно под вода

Плоштадот Свети Марко во Венеција денеска повторно е поплавен и затворен за јавност, откакои градот беше погоден од плима со висина од 150 сантиметри, трето највисоко ниво досега забележано.  

Read More

Судири во Хонг Конг, полицаец повреден со стрела (ФОТО)

– Полициски службеник во Хонг Конг денеска бил погоден од стрела кога полицијата употребила солзавец и водени топови во обид да ги растера демонстрантите кои го окупираат кампусот на универзитетот.

Read More

Лукашенко најави кандидатура за претседателските избори 2020

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денеска објави дека планира да се кандидира за претседател на изборите во 2020 година.   Зборувајќи пред новинарите, Лукашенко рече дека ќе учествува на изборите

Read More

Продолжува да паѓа популарноста на Макрон

Продолжува да паѓа популарноста на францускиот претседател Емануел Макрон, 33 отсто од Французите велат дека се задоволни од работата на шефот на нивната држава, јавува дописникот на MИА. Популарноста на

Read More

Почна бербата на „црвеното злато“ во Иран, извезени 117,5 тони шафран

ИРНА – Техеран Количество од 117,5 тони шафран е испорачано од покраината Корасан Разави во првата половина од иранската година, што почна на 21 март 2019 година по јулијанскиот календар.

Read More

Полицијата уапси најмалку 40 луѓе во протести во централен Иран

Иранската полиција уапси 40 лица во Јазд, централен Иран, каде демонстрантите и полицијата се судрија за време на протестите за зголемувањето на цената на горивата. -Уапсените се обвинети за вандализам,

Read More

Затворени повеќе станици на париското метро поради „можни демонстрации на „Жолтите елеци “

Многу станици на париското метро по барање на префектурата се затворени повторно како превентивна мерка од евентуални демонстрации на жолтите елеци, јави дописникот на МИА.   Втор ден по ред

Read More