back to homepage

Sample Page

Дескоска за пораката на Рускоска: Ако мисли дека има криминал, нека процесира

Во врска со смс пораката која обвинителката за гонење организиран криминал и корупција Вилма Рускоска ја испрати до судиите на Апелациониот суд, министерката за правда, Рената Дескоска, во емисијата на

Read More

Дескоска: Мора да се најде начин да профункционира отчетноста и одговорноста во судството

Мора да се бараат начини да профункционира отчетноста и одговорноста во рамки на судството. Корумпиран судија на сите прави штета, подобро е да го нема, отколку да го заразува здравото

Read More

Во Охрид отворен Центар за лица со аутизам

Во кругот на Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Св.Еразмо“ во Охрид денеска е отворен Центар за рехабилитација, едукација и сензорна интеграција за лица со аутизам, АДХД и Аспергер синдром.

Read More

Нормализиран сообраќајот на патниот правец Штип – Радовиш

Сообраќајот на патниот правец Штип – Радовиш, кој беше во прекин од 18:00 часот е нормализиран во двата правци. Како што информира Автомото сојузот на Македонија сообраќајот на овој патен

Read More

Во гаража претепан Илија Тозија, ексдиректор во фирмите поврзани со Мијалков

  Триесетиедногодишниот Илија Тозија, поранешен управител во фирмите поврзани со ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, утринава во околу 02:30 часот во МВР пријавил дека бил нападнат од три лица во

Read More

Притвор за дадилката која тепаше двегодишно дете

Постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за определување мерка притвор, денеска доцна попладне, пред судија не претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје беше спроведена Ж.П. поради основано сомнение

Read More

Поради минирање на патот, во прекин сообраќајот на патниот правец Штип – Радовиш

Патниот правец Штип – Радовиш, сообраќај е во прекин за сите видови на возила. Како што соопшти АМСМ, прекинот во сообраќајот е поради минирање на овој патен правец.

Read More

Бошкоски: Ни на крај памет не очекував дека ДПМНЕ ќе води таква дволична и лицемерна политика во Европа

Соопштение на ОМ: Претседателот на Обединети за Македонија објави свој статус во врска со последните случувања во Европската народна партија и политиката на сегашното ВМРО-ДПМНЕ: Кoгa гo внесував нaшетo ВМРO-ДПМНЕ

Read More

Јовески: До овој момент нема основа за дисциплинска за Рускоска

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески изјави дека нема отворено постапка за СМС пораката, која обвинителката Вилма Рускоска ја испрати до судиите кои ја пуштија Катица Јанева во домашен притвор. -Состојбите

Read More

Уште девет членки на ЕУ се потпишаа на писмото со кое се бара преговори за С.Македонија во март

Писмото на шесте земји испратено минатата недела до Европската Комисија во кое се бара почеток на преговорите со Албанија и Северна Македонија во март 2020-та се збогати со потписите на

Read More

ВМРО-ДПМНЕ:Власта се уште должи на земјоделците субвенции до 2017 и 2018 година, а се фали дека исплатила се

Соопштение на ВМРО ДПМНЕ СДСМ и Зоран Заев и 100.000 денари да ветат, а да не ги исплатат како што не ги исплатија ланските нема да има никаков ефект за

Read More

ОЈО отвори истрага за негувателката која малтретираше двегодишно дете

Основното јавно обвинителство Скопје отвори истражна постапка против едно лице за кривично дело – Запуштање и малтретирање на дете од чл.201 ст.1 од Кривичниот законик. Станува збор за случај кој

Read More

Третиот учесник во убиството на Саздовски фатен во Хамбург

Вчера МВР добило известување од германската полиција дека по меѓународната потерница го уапсиле бегалецот Јетон Љужа, учесник во свирепото убиство на Никола Саздовски Саздо во скопска Автокоманда лани во јуни,

Read More

Хигиенски пакети за семејствата заразени од жолтица во Кочани

Општина Кочани обезбеди и почна со распределба на бесплатни хигиенски пакети за социјално загрозените семејства кај кои во изминатиот период беше евидентирана заразна жолтица од типот А. Во првата фаза

Read More

Ахмети: Не сметам дека ќе има поместување на датумот за предвремените избори

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска изјави дека не смета оти ќе има поместување на веќе договорениот датум за предвремени парламентарни избори 12 април. – Не сметам дека ќе има

Read More