back to homepage

Sample Page

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ цврсто го поддржува приклучувањето на државата кон Алијансата и ЕУ

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со помошник на генералниот секретар на НАТО, Арндт Фрејтаг вон Лоринговен. Претседателот

Read More

ВО ЖИВО: Заев во емисијата „200“ на Алсат

Следете ВО ЖИВО: Заев во емисијата „200“ на Алсат Emisioni 200 | 22.01.2019 Posted by Alsat on Вторник, 22 јануари 2019

Read More

Мајлинда Брегу ја поддржа европската реформска агенда на Македонија

Генералната секретарка на Регионалниот совет за соработка (РСС) Мајлинда Брегу за време на својата дводневна посета на Македонија изрази поддршка за европската реформска агенда на земјата. На средбите со премиерот

Read More

ВИДЕО: Заев го испитува рејтингот на 10 потенцијални претседателски кандидати

СДСМ „скенира“ десетина имиња, а едно од нив ќе влезе во трката за претседателската фотелја на пролет. Премиерот Зоран Заев истакна дека засега се оценува како размислуваат граѓаните за тоа која

Read More

Договорот од Преспа помина на Комисија, утре на пленарна седница во грчкиот Парламент

По дводневната расправа, вкупно 12 часа и обраќањето на 38 пратеници и двајцата известувачи Комисијата за надворешни работи и одбрана на грчкиот Парламент го усвои нацрт-законот според кој се ратификува

Read More

Ципрас со видео порака: ,,Вистината за Преспанскиот договор”

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, објави видеопорака до граѓаните во Грција, во која истакнува дека дошло време да се изнесат фактите за Преспанскиот договор и да се дознае вистината. „Со преспанскиот

Read More

По реакцијата од српската продукција се огласи 1ТВ: Македонски Инсајдер е заштитен ТВ формат преку официјална агенција за заштита на интелектуална сопственост

Инсајдер продукција од Србија реагира дека македонската телевизија 1ТВ неовластено го користи логото на емисијата во проектот Македонски инсајдер и најавува дека подготвува тужба „Поради поврзувањето со Инсајдер кој е регионален

Read More

Финансиската полиција ja демантира изјавата на Зоран Азманов

Управата за финансиска полиција ја демантира изјавата на Зоран Азманов, претседател на Надзорниот одбор на „Настел“, дека вработени во Управата им доставиле одредена службена документација на претставници на одредени медиуми. ,,Финансиските

Read More

Објавени номинациите за овогодишните Оскари

Жирито на Американската филмска академија денеска ги објави номинациите за наградите Оскар за 2019 година. Номинациите беа презентирани во живо на Јутјуб каналот на наградите Оскар. За Оскар за најдобар

Read More

Фајненшал Тајмс: Македонското решение е позитивен чекор за Европа

„Македонското решение е позитивен чекор за Европа“ оценува угледниот британски весник Фајненшал Тајмс, кој во колумната на уредувачкиот колегиум наведува дека со решавањето на 27-годишниот отворен проблем помеѓу Грција и

Read More

Дрвокрадци побегнале од Шумската полиција со палење на дрвата и автомобилот

Дрвокрадци откриени од Шумската полиција ги запалиле украдените дрва и автомбилот „мерцедес“ со кој ги пренесувале дрвата и успеале да побегнат. Инцидентот се случил во близина на Рудникот „Огражден“, кај

Read More

ДОМ: Да биде јасно, „законот за рударство“ важи и за Иловица

„Ако сакате општа забрана за цијаниди и сулфурна киселина во сите процеси на детални геолошки истражувања, експлоатација и преработка на минерални суровини, веднаш ја поднесуваме старата верзија на законот, онаа

Read More

ЕК: Амнестија за корумпираните политичари би била чекор назад за Романија

Портпаролот на Европската комисија, Маргаритис Схинас денеска истакна дека амнестијата за корумпираните политичари во Романија би бил „чекор назад” за земјата. Како што јави дописничката на МИА од Брисел, ова

Read More

Бибер: Промената на името е мала цена за отворените врати за Македонија

Спорот за името можеше да се реши многу порано. Предолго ниедна земја членка на ЕУ не се обидуваше доволно за наоѓање решение, оценува експертот за ЈИЕ, Флоријан Бибер во интервју

Read More

Студио 1: Ќе се укинат мерките за аерозагадување, Град Скопје ќе ја разгледува одлуката за двојно поскап паркинг на Клинички

Во првиот дел на Отворено Студио 1  домаќините Кристина Атовска и Христијан Баневски пред разговорот со колешката Јана Јосифоска која беше на прес-конференција на Град Скопје, кој најави прекинување на

Read More