back to homepage

Sample Page

(ВИДЕО) 360˚ Законот за СЈО станува главен предуслов за почеток на преговори со ЕУ

Овде во Брисел видливо е расположението кај мнозинството земји-членки на унијата на самитот во јуни да донесат одлука за старт на преговори со земјава. Но, видлива е и воздржаноста на

Read More

(ВИДЕО) 360 Степени: Кој црта ДУП-ови – Законот за СЈО услов за ЕУ – Антивакцинална пропаганда – Донирање храна

Во новото издание на „360 Степени“ на ТВ Алсат (18.3.2019 г.): -планерска фирма, ангажирана од општина Центар, го црта ДУП-от за паркингот кај „Холидеј ин“ за цена од само еден

Read More

(ВИДЕО) Дејан Саздовски во Студио 1 на тема: Зошто паѓаат авионите на Боинг?

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто паѓаат авионите на Боинг? Изминатата

Read More

(ВИДЕО) Рената Дескоска: Суштински разлики останаа на темата СЈО

Обраќање во Министерството за правда по Тони Менкиноски имаше и министерката Рената Дескоска, која ги истакна клучните разлики меѓу власта и опозицијата околу предлог законот за Јавното обвинителство. „СЈО треба

Read More

Пожар над струшкото село Делогожда

Голема површина ниско стеблеста шума гори на планината Караорман над струшкото село Делогожда. Територијалната против-пожарна единица, како што информира заменик командирот Ристе Талевски, не може да интервенира поради непристапноста на

Read More

Авиони до зајдисонце го гаснеа пожарот на Скопска Црна Гора, исфрлени 35 тони вода

Директорот на Дирекцијата за заштита и спасување, Аднан Џафероски, извести за пожарот на Скопска Црна Гора: „Пожарот што денес избувна во реонот на Скопска Црна Гора и зафати ниска мешана шума, наложи дејствување

Read More

„Њујорк Тајмс“: Пилотите на Боинг тренирале само со ајпад и тоа еден час

Многу пилоти во САД биле обучувани да управуваат со Боинг 737 Макс-8 само со помош на ајпад, лекцијата траела еден час и прочитале само прирачник од 13 страници. Ова го

Read More

(ВИДЕО) Силјановска Давкова: Ако Пендаровски се смета за небезбеден што да кажеме за граѓаните, како тие се чувствуваат? (ВИДЕО)

Да јас се чувствувам безбедна. Се уште одам на работа пешки, талкам по скопските улици и се чувствувам безбедна. Мислам дека ако сте биле долги години дел од структурите и

Read More

(ВИДЕО) Пендаровски од Струмица: Моја цел се интересите и доброто на граѓаните, застанувам цврсто зад државните интереси

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски денес се сретна со граѓаните на Струмица. Пред граѓаните Пендаровски рече дека негова главна цел е да обезбеди сигурна и стабилна

Read More

(ВИДЕО) Тони Менкиноски: Плодна средба за законот за јавно обвинителство

Во Министерство за правда денес се оствари првата средба меѓу власта и опозицијата околу предлог законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство. Од

Read More

ВИДЕО: Франција и Холандија резервирани за почеток на преговори во јуни

Франција и Холандија засега резервирани за отпочнување на преговори во јуни. Ова е впечатокот по денешниот појадок во Брисел на кој присуствуваа министрите за надворешни работи на земјите членки на

Read More

(ВИДЕО) Јавна расправа за реформи во безбедносниот систем: Премиерот помалку да се меша во разузнавачките служби

Безбендосно – разузнавачките служби мора да се реформираат поради воспоставување сигурен систем за гарантирање на безбедноста на граѓаните и на државата и почитување на човековите права, рече министерот за внатрешни

Read More

ВИДЕО: Мицковиќ добивал закани да не сведочи за случајот „Маџар телеком“

Ако прави некакви проблеми да биде „среден“ од неговите претпоставени- ова се  дел од заканите за кои зборуваше во својот исказ екс претседателот на Бордот на директори во Македонски телеком

Read More

ВИДЕО: Српската опозиција бара ослободување на притворените – 1ТВ во живо од Белград

Во живо од Белград, новинарката Кристина Атовска линковски се вклучи во Централниот дневник на 1ТВ. Атовска ги пренесе најновите информации од главниот град на Србија по хаотичниот викенд кога демонстранти

Read More

„Блиц“: Вучиќ ќе ги помилува сите лица што беа уапсени на протестите

Српскиот претседател Александар Вучиќ ќе ги помилува сите лица што беа уапсени на протестите, кои ќе побараат помилување, јави „Блиц“. – Оние кои ќе побараат помилување ќе бидат ослободени, а

Read More
view more articles

Актуелно