back to homepage

Sample Page

Со мали инциденти заврши одбележувањето на годишнината од студентскиот бунт и падот на хунтата во Атина

Со мали инциденти во атинската населба Ексархија што важи за собиралиште на анархисти, со една повредена девојка, нападнат новинар и со 28 уапсени и 13 приведени лица заврши одбележувањето на

Read More

Би Би Си: Британска влада и војска прикривале воени злосторства во Авганистан и Ирак

Владата на Велика Британија и војската прикриле веродостојни докази за воени злосторства извршени од британски војници против цивили во Авганистан и Ирак, покажа истрагата на Би-Би-Си и Сандеј Тајмс.  

Read More

Багдад: Демонстрантите ја зазедоа контролата над стратешки мост

Антивладините демонстранти во Ирак денеска ја зазедоа контролата врз третиот стратешки мост во Багдад, додека блокираа патишта во делови од централен и јужен Ирак по повикот за генерален штрајк.  

Read More

Саудискиот нафтен гигант Арамко проценет на 1.700 милијарди долари

Саудиска Арабија ја процени државната нафтена компанија „Арамко“ на околу 1.600 до 1.700 милијарди долари. Компанијата објави ажуриран проспект на својата иницијална јавна понуда (ИПО), во која се бара повеќе

Read More

Кога Тито му кажа „Не!“ на Сталин

Карикатури во печатот, летоци фрлани од воздушни балони, па дури и шишиња со пораки испратени преку пограничните реки… Советскиот сојуз и неговите сателити не бираа средства да го оцрнат раководството

Read More

СДСМ: Младите не сакаат обнова на режимот и изолација, знаат дека зад маската на Мицкоски се крие Груевски

Соопштение на СДСМ: Ништо не е сменето во ВМРО-ДПМНЕ ниту пак кај Христијан Мицкоски. Лаги, манипулации, лицемерен патриотизам, тоа е матрицата на ВМРО-ДПМНЕ. Токму поради ВМРО-ДПМНЕ над 600 илјади млади се

Read More

МЗ: Имаме слух за барањата на кофинансираните специјализанти

Соопштение на МЗ: Министерството за здравство (МЗ) има слух за барањата на кофинансираните специјализанти и се бара механизам за подобрување на нивниот статус. Во исто време решаваме состојби каде немаше

Read More

Експлозија на гасоводот во Бангладеш, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица загинаа, а 25 се повредени во експлозија на гасовод во југоисточен Бангладеш, соопшти денеска полицијата. Од експлозијата во областа Читагонг, урната една зграда . Еден ѕид од

Read More

Демонстратите блокираат патишта во Ирак

Во Ирак и денеска продолжуваат антивладините протести во Ирак, а демонстрантите палеа гуми и блокираа патишта во делови на земјата.   Во Басра, Амара, Кут и Насирија е оневозможен сообраќајот,

Read More

По Брегзит, граѓаните од ЕУ ќе имаат ист статус во Британија како и другите имигранти

Британскиот премиер Борис Џонсон најави дека по истекот на Договорот за слободно движење во јануари 2021 година, Велика Британија ќе ги третира граѓаните на ЕУ и имигрантите од другите делови

Read More

Венеција повторно под вода

Плоштадот Свети Марко во Венеција денеска повторно е поплавен и затворен за јавност, откакои градот беше погоден од плима со висина од 150 сантиметри, трето највисоко ниво досега забележано.  

Read More

Судири во Хонг Конг, полицаец повреден со стрела (ФОТО)

– Полициски службеник во Хонг Конг денеска бил погоден од стрела кога полицијата употребила солзавец и водени топови во обид да ги растера демонстрантите кои го окупираат кампусот на универзитетот.

Read More

Лукашенко најави кандидатура за претседателските избори 2020

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денеска објави дека планира да се кандидира за претседател на изборите во 2020 година.   Зборувајќи пред новинарите, Лукашенко рече дека ќе учествува на изборите

Read More

Ременски поднела претставка: се жалела на постапувањето на полицајцитe во нејзиниот дом

До внатрешната контрола на МВР во изминатите дваесетина дена стигнала претставка од пратеничката и се уште потпретседателка на Собранието Фросина Ременски, која исто така е осомничена во случајот Рекет за

Read More

САД и Франција со поддршка за пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Американскиот државен секретар Мајк Помпео и францускиот министер за надворешни, Жан-Ив Ле Дриан, на маргините на министерскиот состанок на Глобалната коалиција за пораз на исламската држава, изразија поддршка за членство

Read More