back to homepage

Sample Page

Денис Прешова: Не постојат правни пречки за вакво кумулирање на функции

Асистентот по уставно право и политички систем, Денис Прешова, не гледа правни проблеми во тоа што актуелниот премиер Зоран Заев се самопредлага и за министер за финансии. Во изјава за „360 Степени“

Read More

Славески: Самоименувањето на Заев за министер за финансии нема да им се допадне на меѓународните финансиски институции

Поранешниот министер од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и професор, Трајко Славески во вечерашното гостување на телевизија Телма изјави дека потегот на премиерот Зоран Заев да се самоименува за министер за финансии

Read More

Таткото на Ел Чека за тв21: Бомбите не се од директорот на Агенцијата за разузнавање

  Таткото на Ел Чека, Мустафа Ахмети за Тв21 зборувал за неговото семејство, посебно за својот син Шеќерим. Тој рече дека како семејство тие немаат ништо лично со Али Ахмети!

Read More

СКУП:Шеќеринска купила мотор оутландер, Царовска побогата за 1.3 милиони евра

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, го зголемила својот имот за шест пати во рок од само една година. Според анализата на СКУП во рамките на проектот Политички

Read More

Алили: Мојот сон сега е олимписки медал

Младиот борач Бесир Алили денеска беше свечено пречекан во Скопје откако изминатиот викенд на Македонија и донесе златен медал од кадетското Европско првенство, што се одржа во Фиренца, Италија. Дочекот

Read More

Шефот на калабриската мафија побегна од затвор во Уругвај

Италијанскиот мафијашки бос Роко Морабито, кој се наоѓаше во затвор во Уругвај од 2017 година, побегна во текот на минатата ноќ додека чекал да биде екстрадиран во Италија, соопшти денеска

Read More

Се судрија два германски „еурофајтер“ авиони, загина еден пилот

Два воени авиони Еурофајтер се судрија во североисточната германска држава Мекленбург-Западна Померанија, при што еден пилот загина, соопшти Министерството за внатрешни работи. Авионите припаѓаа на германските вооружени сили, а се судриле

Read More

(ВИДЕО) Голем број граѓани на плоштадот Скендербег го пречекаа Бесир Алили и славеа за победата 

Oпштина Чаир и боречкиот клуб „Лирија“ вечерва во Скопје организираа свечен пречек за европскиот кадетски шампион во борење, Бесир Алили. Алили беше пречекан од голем број граѓани на плоштадот „Скендербег“,

Read More

Пендаровски – Маас: Потврдена силната поддршка од Германија за европската интеграција на Република Северна Македонија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Сојузна Република Германија, денеска се сретна со германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас. На средбата, како

Read More

ВИДЕО) Бесир Алили пречекан со зурли и тапани на Табановце

Eвропскиот шампион во борење за кадети, Бесир Алили во граничниот премин Табановце е пречекан од голем број граѓани по неговото пристигнување од Фиренца, Италија, каде што освои златен медал. “Се

Read More

Демократите ги почнуваат дебатите за избор на кандидат за претседателските избори во 2020 година

Пред милиони Американци неделава на првите демократски дебати ќе се појават на едно место речиси дваесетмина кандидати во трка за номинирање претстедателски кандидат од Демократската партија на изборите следната година.

Read More

Седум доживотни казни за серискиот убиец од Кипар

Кипарскиот Грк, воен капетан, осуден е на седум доживотни казни откако се изјасни за виновен за убиство на пет жени и две деца. Никос Метаксас (35) се изјасни за виновен

Read More

Во Велес до крајот на годинава треба се отвори Шелтер центар за жртви на семејно насилство

Трибина за состојбите со жртвите на семејно насилство и можноста за отворање на Шелтер центар за згрижување на овие лица се одржа денеска во Велес, во организација на Асоцијацијата за здраствена

Read More

Пендаровски: Ни треба политички дијалог и помирување дома за да имаме стабилност и развој

Потребен ни е политички дијалог и потребно ни е помирување дома, без разлика на политичките интереси на различните партии, за големите прашања кои се од стратешки интерес за земјата, на

Read More

Саудиските жени во предбрачен договор го ставаат правото да возат кола

Жените во Саудиска Арабија го ставаат правото да возат автомобил во нивниот предбрачен договор, заедно со правото да имаат свој дом, работа или да се образуваат. Брачниот договор им дава

Read More
view more articles

Актуелно