back to homepage

Sample Page

(ВИДЕО) Мицкоски од Прилеп: Заев и СДСМ ќе паднат силно, а ВМРО-ДПМНЕ и народот ќе победат, затоа што само така победува Македонија

 Интегрален текст од обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Добар ден Прилеп, Добар ден победнички Прилеп, Почитувани членови на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Почитувани членови на тимот на стратешки

Read More

(ВИДЕО) Ахмети: Нема за атер да влегуваме во предизборна коалиција со СДСМ

Коалициските партнери СДСМ и ДУИ имаат различни позиции за можна предизборна коалиција. За Али Ахмети, коалиција со партијата на Зоран Заев нема да и биде од корист на ниту една

Read More

Голема поддршка за С. Македонија и осуда на Франција во Европскиот парламент

Остри осуди на француското вето на самитот на ЕУ и барање грешката во најкус можен рок да се исправи, изразија вечерва пратениците во Европскиот парламент. Крајната десница и популистите го

Read More

Николовски: Како сведок на лидерската: Што Заев понуди а Мицкоски одби

Фејсбук статус на генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски: Како сведок на лидерската средба а заради бегањето на опозицијата од избори во декември да се потсетиме на фактите а не

Read More

Канал 5 објави детали од обвинението за ,,Рекет” – Боки 13 трошел милиони за луксузна гардероба и слики

Милионски суми потрошени за луксузна облека од Луј Витон, Версаче, Гучи, Шанел и Прада но и уметнички слики од Лазар Личеноски, Вангел Ковошач и Мерсад Бербер. Ова е само дел

Read More

Северна Македонија трета дестинација за 2020 на листата на „Лонли планет“

– Компанијата за туристички водичи „Лонли планет“ (Lonely planet) ја вброи Северна Македонија на третото место меѓу десет дестинации кои треба да се посетат во 2020 година. Во препораката за

Read More

Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за НАТО во Сенатот

 Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ја објави Стејт департментот, Помпео потенцира дека усвојувањето

Read More

(ВИДЕО) Мицкоски во „Стадион“: Гарантирам минимум 100 илјади гласови разлика на изборите

„Гарантирам – на предвремените парламентарни избори разликата ќе биде минимум 100.000 гласови во наша полза во однос на СДСМ”, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, . во емисијата „Стадион” на

Read More

Борисов: Камионот со 39 беживотни тела, не бил во Бугарија од 2017 година

Починатите лица пронајдени во камион во Велика Британија не може да се качат во Бугарија, бидејќи возилото не влегло во машата земја од регистрацијата во 2017 година, изјави денеска премиерот

Read More

Столтенберг не ја коментира блокадата на Северна Македонија во ЕУ

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој од утре ќе биде домаќин на министерскиот состанок за одбрана на Алијансата, не сакаше да ја коментира француската блокада на Северна Македонија во

Read More

Ременски молчи, од пратничка фотелја ќе ја докажува невиноста

Потпретседателката на Собранието и осомничена за финансиска измама во Меѓународниот сојуз молчи по повикот на премиерот за повлекување. Фросина Ременски не одоговори на нашите прашања дали чувствува потреба да промени

Read More

Мерси

На Франција треба да ѝ се каже „мерси“ за една работа – отрезнувањето на двата политички блока. Колумна на Петар Арсовски, пишува Дојче веле. Се чини дека исходот од самитот

Read More

Фабрици: Регионот не теба да се разочарува по одлуката на ЕК за Северна Македонија

– Во полемиката во Србија по француското вето за отварањето пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, со видео порака до медиумите се огласи и шефот на Делегацијата на ЕУ

Read More

Ако ЕУ не извади адут, Балканот ќе стане Џокер

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Кокаланов за Призма: „Don’t test the monster in me“(Џокер, 1989) „As you know, madness is like gravity…all it takes is a little push. “ 

Read More

„Герешајмер“ го означи почетокот на изградба на новата фабрика во Бунарџик, ќе вработи 400 луѓе

– Германската компанија „Герешајмер“ денеска во Технолошко индустриската развојна зона Бунарџик го означи почетокот на изградба на новата фабрика за медицинска пластика. Ова е прва фабрика на реномираната германска компанија

Read More