back to homepage

Sample Page

Ахмети: Ако имаше криминал за ДУИ, кој ќе не поштедеше?

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на денешното изборно собрание на партискиот огранок во Чаир, им порача на сопартијците да не се грижат поради објавуваните материјали од страна на Ел Чека,

Read More

Запалени околу триста стари гуми кај селото Костурино

Околу триста стари гуми попладнево се запалени во селото Костурино, кај Струмица, информираат од Територијалната противпожарна единица. -Пожарот го пријавил сопственикот на гумите, кој се сомнева дека му се намерно

Read More

(ВИДЕО) Катица Јанева беше избор на Груевски, но СДСМ не се противеа – интервју со Питер Ван Хојте

Кој ја посакуваше пропаста на СЈО и дали СЈО навистина некој го сакаше. Или, смее ли на Катица Јанева да и пресуди Вилма Рускоска. ИРЛ разговара со Питер Ван Хојте.

Read More

ВИДЕО: Инциденти на Парадата на гордоста во Белград, уапсени четири лица

Повеќе инциденти се регистирани пред одржувањето на Парадата на гордоста во Белград, а четири лица кои се судриле со полицијата се приведени. Екстремни десничари го блокираа центарот на Белград за

Read More

(ВИДЕО) Дане Илиев: Обвинителите од СЈО не треба да се враќаат во матичните обвинителства

Обвинителите од специјалното јавно обвинителство не треба да се враќаат во нивните матични обвинителства, туку нивната судбина треба да ја следи судбината на предметите. Односно, со оглед на фактот што

Read More

Заев: Се изборивме демократијата да ја надвладее автократијата, нека е вечна слободата!

Да се чуе гласот на индивидуата, одлуките да се носат по пат на директно или репрезентативно вклучување на граѓаните, да се почитува туѓото мислење, да се слуша и прифаќа критиката

Read More

(ВИДЕО) Над стотина пожарникари го гаснат големиот пожар кај Лутраки – Грција

Големиот пожар на Лутраки во Грција се уште не е изгаснат. Дури 169 пожарникари и шест хеликоптери и натаму се борат со огнената стихија. Вчера беа евакуирани два манастира и

Read More

Загинатиот планинар бил член на „Шкупи“: „Во еден момент застана, се наведна и падна во несвест“

Мефали Гури од Скопје, роден 1962 година, е планинарот кој загина на планината Олимп. Информацијата ја потврдија и од Министерството за надворешни работи, но и од неговото планинарско друштво „Шкупи“,

Read More

Пет лица се пожалиле на труење од храна, затворен ресторан во Брвеница

Пет лица со симтоми на труење вчера побарале лекарска помош во Клиниката за инфективни болести откако конзумирале храна во ресторанот Бакал Бакеро од Брвеница. Државниот санитарен и здравстен инспекторат од

Read More

Притвор и истражна постапка за пиштолџијата од скопско Бојане

Основното јавно обвинителство Скопје поведе истражна постапка против пиштолџијата кој вчера во селото Бојане по расправија пред селскиот бунар, со пиштол и полуавтоматска пушка пукал кон продавницата пред која седеле

Read More

Спасовски: Го исполнуваме ветенето во „Планот за живот“ трошоците се помали и парите се враќаат кај граѓаните

Маврово Ростуша, 15 септември 2019 Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, придружуван од градоначалникот на Општина Маврово и Ростуша, Медат Куртовски, претседателот на ОО СДСМ Маврово и Ростуша Самир Ајдини и

Read More

Ципрас: Многу сум горд на Договорот од Преспа

Лично јас сум многу горд на Договорот од Преспа, договор што останува и ќе остане во историјата, рече лидерот на грчката опозициска партија СИРИЗА, Алексис Ципрас одговарајќи на новинарско прашање

Read More

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Филипче ја потценуваат интелигенцијата на пациентите и медицинскиот персонал

Скопје, 15 септември 2019 СДСМ и Филипче ја потценуваат интелигенцијата на пациентите и медицинскиот персонал, но и сите граѓани кои гледаат дека оваа власт го урнисува здравството и од него

Read More

Зеќири, Костадинов и Жерновски: Ги исполнивме главните столбови на програмата „За живот во Македонија“

Скопје, 15 септември 2019 Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зеќири, членот на ИО на СДСМ, Костадин Костадинов и членот на ЦО на СДСМ, Андреј Жерновски денеска присуствуваа на традиционалниот социјалдемократски пикник

Read More

Загинатиот македонски планинар на Олимп е 57-годишен скопјанец

Македонскиот планиран што загинал на планината Олимп во Грција по пад во привалија е 57-годишен скопјанец со иницијали М.Г., информираат од Министерството за надворешни работи. Според првичните информации, М.Г. на

Read More