back to homepage

Sample Page

ВИДЕО: „Смачена“ Саботажа

„Смачена“ Саботажа, емитувана на 14 декември 2018 година (петок) на ТВ Алсат-М во емисијата „360 степени“. автор: Среќко Поповски монтажа: Коста А

Read More

(ВИДЕО) 360 Степени: Дебата со претседателот и членот на македонско-бугарската комисија, Драги Ѓоргиев и Петар Тодоров

Во новото издание на „360 Степени“ (14.12.2018 г.) на ТВ Алсат – разговор со претседателот и членот на македонско-бугарската комисија, Драги Ѓоргиев и Петар Тодоров: -дали серијата изјави од Каракачанов, Ковачев, Јорданов…

Read More

Грчкиот Државен совет ја одби жалбата за Преспанскиот договор

Грчкиот Државен совет ја отфрли жалбата на група локални и странски „македонски здруженија“, кои повикаа на поништување на Преспанскиот договор за името меѓу Република Грција и Република Македонија. Највисокиот административен

Read More

Зоран Василевски нападнат од асистентката на Елена Ристеска: Ме фати за врат, инцидентот го пријавив во полиција

Eстрадниот новинар Зоран Василевски од 1ТВ беше нападнат пред познат скопски ресторан од асистентката на Елена Ристеска – Елеонора Неделковска. Повикната е полиција и се очекува расчистување на случајот. „Сакавме

Read More

Сообраќајка вечерва кај наплатната рампа Градско

Сообраќајна несреќа се случи вечерва околу 21 часот на автопатот Гевгелија-Скопје, после наплатна рампа Градско. – Сообраќајката е на место каде се изведуваат градежни работи на автопатот. Возило удрило во

Read More

Отворено писмо: Ослободете jа зградата на Владата од барокниот оклоп!

Архитект Даница Павловска Циги, урбан аналитичар, активист и консултант, упати отворено писмо до Владата на Република Македонија и до министерот за култура, со Иницијатива за рехабилитација на објектот на Владата.

Read More

(ВИДЕО) Петар Атанасов на 1ТВ: Изминатите години се форсираше квантитет во високото образование

Заменик министерот за образование Петар Атанасов беше гостин во Централниот дневник на 1ТВ каде зборуваше за веста дека Владата донела одлука за формирање на агенцијата за квалитетот на високото образование.

Read More

Шекеринска: Имаме 80 гласови за импичмент на Иванов, на крајот на мандатот не би трошеле енергија за него

По два мандати, на неколку месеци од истекувањето на претседателството на Ѓорѓе Иванов, за претседателските избори во 2014 Шекеринска повтори дека биле под закани, уцени и притисоци, исто како парламентарните,

Read More

(Видео) Шекеринска: Имаме обврска и одговорност да направиме сѐ за Груевски да биде само времен бегалец од правдата

На гостувањето во Студио 1 министерката за одбрана и вицепремиер, Радмила Шекеринска, истакна дека се уште се чека на резултатите од истрагата за бегството на експремиерот Груевски. „Иако и јас

Read More

Шекеринска: Законот ќе ги дефинира кривичните дела за кои нема да важи амнестијата

Гостин во Отвореното Студио 1 гостин беше Радмила Шекеринска, вицепремиер и министер за одбрана на Република Македонија која даде објаснување за актуелниот закон за амнестија. „Законот не влегува во намалување

Read More

Шекеринска: Иванов создаде премногу празен простор

По два мандати, на неколку месеци од истекувањето на претседателството на Ѓорѓе Иванов, за претседателските избори во 2014 Шекеринска повтори дека биле под закани, уцени и притисоци, исто како парламентарните,

Read More

Шекеринска: Имаме обврска и одговорност да направиме сѐ за Груевски да биде само времен бегалец од правдата

На гостувањето во Студио 1 министерката за одбрана и вицепремиер, Радмила Шекеринска истакна дека се уште се чека на резултатите од истрагата за бегството на експремиерот Груевски. „Иако и јас

Read More

Шекеринска: Дефинирање на кривичните дела за кои нема да важи законот за амнестија

Гостин во Отвореното Студио 1 гостин беше Радмила Шекеринска, вицепремиер и министер за одбрана на Република Македонија која даде објаснување за актуелниот закон за амнестија. „Законот не влегува во намалување

Read More

Шекеринска: Црвената линија за амнестијата е правдата

За селективната амнестија за 27 април како црвена линија за да поминат уставните амандмани и дали сѐ е дозволено во името на евроатлантските интеграции вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила

Read More

ВИДЕО: Обвинителката Русковска е децидна – нема преквалификација на кривичното дело за 27 април

План да одат во собрание без кравати имале пратениците на ВМРО ДПМНЕ 15 дена пред крвавиот упад. На 27 април, пратеникот Антонијо Милошоски на Вибер групата ги информирал дека од

Read More
view more articles

Актуелно