back to homepage

Sample Page

Раскол во Левица: Савески и Апасиев во кавга – кој правел обид, а кој спречил обид за пуч?!

Раскол во Левица. Во 1:51 по полноќ партијата преку својата Фејсбук страница објави дека во нивните редови е спречен пуч. „Упатуваме јавен демант за лажната вест која се прошири по

Read More

Пожарникарите пристигнале околу 40 минути по превртувањето на автобусот

Пожарникарските екипи пристигнале на местото каде што се преврти автобусот кај Карпалак 40 минути по несреќата. Ова дебата во емисијата „360 Степени“ на Алсат го потврди Драги Тарчуговски од Центарот

Read More

Тевдовски: Временско ограничување за издавање сторна сметка кај угостителите и обложувалниците за спречување злоупотреби

Угостителите и обложувалниците ќе имаат временско ограничување за издавање сторна сметка. Ова е новина во измени на Законот за готовински плаќања што е во собраниска постапка, а ги најавува министерот

Read More

СДСМ: За првпат наш министер за одбрана седна на масата во Алијансата, на состанок на Северноатланскиот совет, ние сме НАТО!

Скопје, 16 февруари 2019 За првпат во историјата, наш министер за одбрана седна на масата на Алијансата. Министерката Радмила Шекеринска учествуваше на состанокот на министри за одбрана на Северноатлантскиот совет

Read More

Електричното Фиќо, пример за соработка меѓу проект финансиран од ФИТР и странски инвеститор

Презентацијата на првиот македонски електричен автомобил создаден од ББ Класик карс е пример за одлична соработка помеѓу проект што е финансиран од Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) и

Read More

Реформи на безбедносните служби – разговор во Студио 1 со Горан Митевски

Гостин во вечерашото Студио 1 кај уредничката Јадранка Костова беше Горан Митевски, поранешен директор на УБК во периодот од 1999 до 2001 година и од 2001 до 2002 директор на

Read More

ВМРО-ДПМНЕ денеска во Струга ќе избира кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска на конвенција во Струга ќе избира партиски кандидат за претседател на државата за претстојните избори што ќе се одржат на 21 април, годинава. Вкупно 551 делегат ќе избираат

Read More

Наградата „Евалд Фон Клајст“ за премиерите Заев и Ципрас денеска во Минхен

 На премиерите на Република Северна Македонија и на Република Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска во Минхен ќе им биде врачена наградата „Евалд Фон Клајст“. Планирано е врачувањето на

Read More

Денеска сончево со мала облачност и со слаб до умерен претежно северен ветер

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност и со слаб до умерен претежно северен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус еден до два степени, а дневната

Read More

 (ФОТО) 100.000 километри на велосипед!?

Брачна двојка од Велика Британија, која на репортерот на Либертас му кажа дека тука “не дошле поради публицитет” и замолија да им се зачува анонимноста, македонскиот туристички бисер – Охрид,

Read More

(ВИДЕО) 360˚ Патувавме со „Дурмо Турс“ од Скопје до Гостивар во 16:15 часот еден ден по трагедијата – автобусот скоро празен, многу љубопитни погледи по пат

Еден ден по трагичниот настан екипа на „360 Степени“ реши да ја поминеме рутата на кобната линија на Дурмо Турс, која од Скопје кон Гостивар вообичаено стартува во 16 часот

Read More

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од пат, лани го извлекувале на Косово

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од патот. Косовските медиуми лани известиле за автобус  на оваа компанија излизган на пат кон Приштина. Автобусот два дена стоел покрај

Read More

На денот на жалост ечи турбофолк од дискотека во центар

Од дискотеката „Мид најт клаб“ во центарот на Скопје на вториот ден на жалост поради автобуската несреќа во која загинаа 14 лица вечерва ечи гласна турбофолк музика. Жители кои живеат

Read More

(ВИДЕО) 360 Степени: Дебата за трагедијата во Ласкарци со министерот Филипче, новинарот Лека, и службеникот од ЦУК, Тарчуговски

Во новото издание на „360 Степени“ на ТВ Алсат (15.02.2019): -дебата: дали земјава има систем за координиран одговор при трагедии како онаа кај Ласкарци; правиме реконструкција: кога стигнаа првите екипи

Read More

Славчо Попоски – следува РАНА ПРОЛЕТ, суша и невообичаено високи температури доаѓаат во Македонија

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ќе условува стабилно, суво

Read More