back to homepage

Sample Page

Кога Тито му кажа „Не!“ на Сталин

Карикатури во печатот, летоци фрлани од воздушни балони, па дури и шишиња со пораки испратени преку пограничните реки… Советскиот сојуз и неговите сателити не бираа средства да го оцрнат раководството

Read More

СДСМ: Младите не сакаат обнова на режимот и изолација, знаат дека зад маската на Мицкоски се крие Груевски

Соопштение на СДСМ: Ништо не е сменето во ВМРО-ДПМНЕ ниту пак кај Христијан Мицкоски. Лаги, манипулации, лицемерен патриотизам, тоа е матрицата на ВМРО-ДПМНЕ. Токму поради ВМРО-ДПМНЕ над 600 илјади млади се

Read More

МЗ: Имаме слух за барањата на кофинансираните специјализанти

Соопштение на МЗ: Министерството за здравство (МЗ) има слух за барањата на кофинансираните специјализанти и се бара механизам за подобрување на нивниот статус. Во исто време решаваме состојби каде немаше

Read More

Ременски поднела претставка: се жалела на постапувањето на полицајцитe во нејзиниот дом

До внатрешната контрола на МВР во изминатите дваесетина дена стигнала претставка од пратеничката и се уште потпретседателка на Собранието Фросина Ременски, која исто така е осомничена во случајот Рекет за

Read More

САД и Франција со поддршка за пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Американскиот државен секретар Мајк Помпео и францускиот министер за надворешни, Жан-Ив Ле Дриан, на маргините на министерскиот состанок на Глобалната коалиција за пораз на исламската држава, изразија поддршка за членство

Read More

Избеганиот ексначалник на петтата управа Горан Грујевски се вработил во кујна во ресторан на грчки остров

За избеганиот бивш началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски, како и за кобегалецот Никола Бошкоски (Неџби и Христо), Министерството за правда нема механизам како да ги врати од

Read More

Заев: Ние сме предводници на концептот 50-50 на застапници на жените во политиката

Ние сме предводници и на концептот 50-50 на застапници на жените во политиката, не како бројка, туку како суштина, како квалитет. И кога, ако не денеска, да кажам дека ме

Read More

Археолошки наоди: Трескавец е култно место повеќе од два милениума

 Просторот околу манастирот „Успение на Пресвета Богородица-Трескавец“ кај Прилеп од памтивек е култно, сакрално место каде жителите на овие простори наоѓале духовно исполнување и го почитувале божественото. И тоа на

Read More

ТЕНЗИИ ВО НАПОЛИ Елмас на удар зашто зборувал со новинар

Односот меѓу фудбалерите на Наполи и претседателот Аурелио Де Лаурентис продолжуваат да бидат затегнати, иако во последните денови се појави впечаток дека конфликтот полека се смирува. „Тутоспорт“ тврди дека шефот

Read More

Славески: Владата го жртвува развојот на државата заради поткуп на гласачите

Владата го жртвува развојот на државата заради поткуп на гласачите, вели професор Трајко Славески, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во неделното интервју на Радио Слободна Европа. – Зголемување на

Read More

Двесете и три возачи санкционирани поради возење под дејство на алкохол

Двесте и три возачи се санкционирани на територијата на целата земја од синоќа до рано изутринава во периодот од 22:00 до 04:00 часот поради присуство на алкохол во крвта. Во

Read More

Денеска повторно загадено. Тетово најзагаден град

Воздухот и денеска е загаден, а Тњтово повторно е најзгаден од градовите. Делови од Скопје и Куманово се средно загадени. Инаку, наair visual утрово Скопје е 25-от најзагаден град во

Read More

Санкционирани 80 возачи во Скопје

Одделението за безбедност на сообраќајот при СВР Скопје во изминатото деноноќие спроведе контроли за откривање на возачи кои ја пречекориле брзината на движење со моторно возило, како и возачи кои

Read More

Меѓународен научен симпозиум „Урбани културни идентитети – Скопје и Истанбул“

17 ноември 2019 Во организација на Институтот за македонска литература при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје и Факултетот за литература при Истанбулскиот универзитет од 13 до 15 ноември

Read More

Град Скопје организираше три едукативни тури за ослободувањето на градот

Три едукативни тури се одржаа во чест на 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје, во кои ученици од средните училишта на Град Скопје имаа можност да се запознаат

Read More