back to homepage

Sample Page

Денис Прешова: Не постојат правни пречки за вакво кумулирање на функции

Асистентот по уставно право и политички систем, Денис Прешова, не гледа правни проблеми во тоа што актуелниот премиер Зоран Заев се самопредлага и за министер за финансии. Во изјава за „360 Степени“

Read More

Славески: Самоименувањето на Заев за министер за финансии нема да им се допадне на меѓународните финансиски институции

Поранешниот министер од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и професор, Трајко Славески во вечерашното гостување на телевизија Телма изјави дека потегот на премиерот Зоран Заев да се самоименува за министер за финансии

Read More

Таткото на Ел Чека за тв21: Бомбите не се од директорот на Агенцијата за разузнавање

  Таткото на Ел Чека, Мустафа Ахмети за Тв21 зборувал за неговото семејство, посебно за својот син Шеќерим. Тој рече дека како семејство тие немаат ништо лично со Али Ахмети!

Read More

СКУП:Шеќеринска купила мотор оутландер, Царовска побогата за 1.3 милиони евра

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, го зголемила својот имот за шест пати во рок од само една година. Според анализата на СКУП во рамките на проектот Политички

Read More

Алили: Мојот сон сега е олимписки медал

Младиот борач Бесир Алили денеска беше свечено пречекан во Скопје откако изминатиот викенд на Македонија и донесе златен медал од кадетското Европско првенство, што се одржа во Фиренца, Италија. Дочекот

Read More

(ВИДЕО) Голем број граѓани на плоштадот Скендербег го пречекаа Бесир Алили и славеа за победата 

Oпштина Чаир и боречкиот клуб „Лирија“ вечерва во Скопје организираа свечен пречек за европскиот кадетски шампион во борење, Бесир Алили. Алили беше пречекан од голем број граѓани на плоштадот „Скендербег“,

Read More

Пендаровски – Маас: Потврдена силната поддршка од Германија за европската интеграција на Република Северна Македонија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Сојузна Република Германија, денеска се сретна со германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас. На средбата, како

Read More

ВИДЕО) Бесир Алили пречекан со зурли и тапани на Табановце

Eвропскиот шампион во борење за кадети, Бесир Алили во граничниот премин Табановце е пречекан од голем број граѓани по неговото пристигнување од Фиренца, Италија, каде што освои златен медал. “Се

Read More

Во Велес до крајот на годинава треба се отвори Шелтер центар за жртви на семејно насилство

Трибина за состојбите со жртвите на семејно насилство и можноста за отворање на Шелтер центар за згрижување на овие лица се одржа денеска во Велес, во организација на Асоцијацијата за здраствена

Read More

Комплетна слика за промените – по смените на директорите

Процесот на промени мора да се гледа и анализира покомплексно, во пакет со смените и во другите ешалони кои ќе следат во наредните денови, вели аналитичарот Албер Муслиу. Се листаат

Read More

Полска го прекршила правото на ЕУ, утврди Европскиот Суд за правда

Европскиот суд за правда оцени дека законот со кој се намалува возраста за пензионирање на судиите е спротивен на правото на Европската Унија. Предметот го покрена Европската Комисија минатата година

Read More

Известувачите на ПССЕ изразуваат загриженост за положбата на македонското малцинство во Бугарија

Во извештајот на мониторинг комисијата на Парламентарното Собрание на Советот на Европа (ПССЕ) во рамките на пост-мониторинг дијалогот со Бугарија, за кој ќе расправа во четврток, германскиот парламентарeц Франк Швабе

Read More

Османи: Има етничка пристрасност, односно наклонетост при носење на судските одлуки

Очигледно во јавноста има одредено чувство кај етничките заедници дека имаме етничка пристрасност, односно наклонетост при носење на судските одлуки во зависност од етничкта припадност на сторителот на дејството, изјави

Read More

Тимоние: Реформирајте ја администрацијата од партизација и корупција

Суштински и квалитативни, а не квантитативни реформи и професионализација на администрацијата наспроти постојаната состојба на нејзина партизација, порача францускиот амбасадор во Скопје, Кристијан Тимоние, на денешната конференција во Скопје „Како

Read More

Скопските дрвја во синџири – порака на граѓаните за слобода на зеленило

Граѓаните денеска со акција во Градскиот парк во Скопје, симболично доцртувајќи ги забетонираните корења на дрвјата, со синџири и пораки за слобода на зеленилото, ги повикаа надлежните градски и општински

Read More
view more articles

Актуелно