back to homepage

Sample Page

Откриени 16 фирми во кои инспекторот Шуменковски неовластено уништувал храна и пијалаци

Охридскиот санитарен инспектор Новица Шуменковски неовластено уништувал храна и пијалаци во најмалку 16 фирми. Инспектори од Управата за финансиска полиција на овој случај работат од почетокот на месецов, по објавата

Read More

Кирил Колемишевски нов заменик-министер за економија

Алсат неофицијално дознава дека на вечерашната седница на ЦО на СДСМ за нов заменик министер за економија, премиерот Заев ќе го предложи Кирил Колемишевски. Тој на ова место доаѓа од

Read More

Спасени 107 мигранти на грчките острови Лезбос и Кос

Припадници на грчката крајбрежна стража и Фронтекс денеска, во два одвоени случаи на Егејското Море, спасија 107 мигранти и бегалци. Во првиот случај, кај островот Лезбос, спасени се 56 мигранти

Read More

Јанева останува во притвор, судот и ја одби жалбата

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, за определениот 30-дневен притвор, потврдија од скопскиот кривичен суд за А1он. Тоа значи дека Јанева останува

Read More

Почна седницата на Централниот одбор на СДСМ

Централниот одбор на СДСМ попладнево ја почна 11-та седница во седиштето на партијата во Скопје. ЦО на владејачката партија се одржува еден ден откако беше приведена специјалната јавна обвинителка Катица

Read More

Пожар во шума во скопско Варвара, нема опасност од негово проширување

Пожар избувна попладнево во шума во селото Варвара во општина Студеничани во околината на Скопје, во правец кон селото Добри Дол, изјави за МИА командантот на Територијалната протипожарна бригада на

Read More

(ВИДЕО) Заев: Вечерва прва точка на Централниот одбор – актуелната состојба за „Рекет“

Премиерот Зоран Заев за Сител изјави дека вечерва ќе разговараат за актуелните случувања. Ако истрагата покаже дали има опфат на политичари тој ќе побара нивно политичко дистанцирање. СДСМ вечерва ќе

Read More

Во Албанија живеат над 6 илјади Иранци

Расте бројот на странски државијани кои бараат да работаат и живеат во Албанија . Според албанскиот Институт за статистика ИНСТАТ , бројот на странците коиивеат и работаат во Албанија е

Read More

Невреме во Полска, има загинати и повредени

Неколку луѓе загинаа, а десетмина се повредени во Полска во силното невреме кое денеска го зафати планинскиот венец Татри на границата со Словачка. Спасувачки екипи ќе тргнат кон врвот Гевонт,

Read More

Најдоцна до утре извештајот за „Рекет“ пред Советот на јавни обвинители

Денеска или најдоцна утре Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција писмено ќе го извести Советот на јавни обвинители за сите досега преземени активности во предистрагата и истрагата во

Read More

Боки 13 ги пуштил во оптек парите што ги зел во „Рекет“ како легално стекнати

Завршена е постапката за пописот на привремено одземените предмети од осомничениот Бојан Јовановски Боки 13-ка во случајот „Рекет“ што вчера ја правеше Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција.

Read More

Болсонаро се жали и ги обвинува еколозите: Немаме средства за борба против пожарите во Амазонија

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави денеска дека Владата има недостиг од средства за борба против шумските пожари во Амазонија. Болсонаро, обраќајќи се на Фејсбук, рече дека сателитските снимки покажале дека

Read More

Берлускони: Ако нема влада на десниот центар треба да се распишат избори

Италијанската опозициска партија Форца Италија се залага да се распишат избори доколку не биде можно да се формира влада на десниот центар, изјави лидерот на партијата Силвио Берлускони. Поранешниот премиер

Read More

Макрон: На Џонсон е да ја избере судбината на Британија

Францускиот претседател Емануел Макрон му порача денеска на британскиот премиер Борис Џонсон дека на него останува да ја избере судбината на Британија, а ЕУ ќе биде подготвена на сценарио за

Read More

Воз усмрти мигрант во Грција

Воз што сообраќал на релација Александруполи – Орменио во североисточниот дел на Грција, удрил и усмртил мигрант кој спиел на пругата, а неговиот пријател успеал навреме да побегне, објавија локалните

Read More