back to homepage

Sample Page

Јовески: До овој момент нема основа за дисциплинска за Рускоска

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески изјави дека нема отворено постапка за СМС пораката, која обвинителката Вилма Рускоска ја испрати до судиите кои ја пуштија Катица Јанева во домашен притвор. -Состојбите

Read More

Уште девет членки на ЕУ се потпишаа на писмото со кое се бара преговори за С.Македонија во март

Писмото на шесте земји испратено минатата недела до Европската Комисија во кое се бара почеток на преговорите со Албанија и Северна Македонија во март 2020-та се збогати со потписите на

Read More

ВМРО-ДПМНЕ:Власта се уште должи на земјоделците субвенции до 2017 и 2018 година, а се фали дека исплатила се

Соопштение на ВМРО ДПМНЕ СДСМ и Зоран Заев и 100.000 денари да ветат, а да не ги исплатат како што не ги исплатија ланските нема да има никаков ефект за

Read More

ОЈО отвори истрага за негувателката која малтретираше двегодишно дете

Основното јавно обвинителство Скопје отвори истражна постапка против едно лице за кривично дело – Запуштање и малтретирање на дете од чл.201 ст.1 од Кривичниот законик. Станува збор за случај кој

Read More

Третиот учесник во убиството на Саздовски фатен во Хамбург

Вчера МВР добило известување од германската полиција дека по меѓународната потерница го уапсиле бегалецот Јетон Љужа, учесник во свирепото убиство на Никола Саздовски Саздо во скопска Автокоманда лани во јуни,

Read More

Малта: Осомничениот бизнисмен за убиството на новинарката пуштен на слобода со кауција

Малтешката полиција денека го пуштила на слободата „лицето од интерес“ за истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Карун Галиција, бидејќи им било потребно повеќе време да го испрашаат, изјави

Read More

Хигиенски пакети за семејствата заразени од жолтица во Кочани

Општина Кочани обезбеди и почна со распределба на бесплатни хигиенски пакети за социјално загрозените семејства кај кои во изминатиот период беше евидентирана заразна жолтица од типот А. Во првата фаза

Read More

Ахмети: Не сметам дека ќе има поместување на датумот за предвремените избори

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска изјави дека не смета оти ќе има поместување на веќе договорениот датум за предвремени парламентарни избори 12 април. – Не сметам дека ќе има

Read More

Во пожар целосно изгоре барака во Петровец, нема повредени

Барака во општина Петровец утринава целосно изгоре во пожар. Повредени нема, но без покрив на главата се останати неколку семејства. Пожарот бил пријавен во Територијалната противпожарна бригада утринава во 08:30

Read More

Пендаровски – Брнабиќ: Зголемување на регионалната соработка и натамошна интеграција во ЕУ

Зголемување на регионалната соработка и натамошна интеграција во ЕУ преку имплементација на европските правила и стандарди на регионално ниво треба да биде основната цел на новата иницијатива за идно слободно

Read More

ОПМ: Граѓаните да бараат фискална сметка и гарантен лист при купување на нов производ

Потрошувачите најмногу се жалат на проблеми со телевизори, мобилни телефони, фрижидери и машини за перење. Не заостануваат ниту туристичките аранжмани и телекомуникациските услуги. Од Организацијата на потрошувачи апелираат до граѓаните

Read More

Вработен во УБК добил задача нелегално да го прислушува синот

Маркирач, кој во УБК имал задача во системот за прислушување да става телефонски броеви за прислушување, еден ден добил задача нелегално да го прислушува и сопствениот син, пренесе Фокус. …

Read More

Унгарија не смеела да протера мигранти во Србија пресуди Стразбур

Судот за човекови права во Стразбур донесе пресуда за случајот со двајца баратели на азил протерани од унгарските власти назад во Србија. Судот смета дека Будимпешта со ова го прекршила

Read More

Анализа на „Ле Монд“ – Новата политика на Макрон во однос на земјите од Источна Европа, предизвикува лутина во Централна Европа

Париски „Ле Монд“ преку својот дописник од Виена, Жан Батист Шастан прави анализа по изјавите на претседателот на Франција за имиграцијата „кои доаѓаат од бугарски или украински тајни канали“ и за неговото вето, во

Read More

Костадинов: Мицкоски излажа дека докторирал во Италија и дека магистрирал во Германија

– Лажењето го наследил од неговиот шеф Груевски. Колку лаже Мицкоски е доказ и средбата со Борисов каде што, практично го излажа на Борисов ама буквално се што кажа, напиша

Read More