back to homepage

Sample Page

(ВИДЕО) Растегната Саботажа

Експертите за човечки ресурси треба сериозно да си ги преиспитаат сопствените вештини за пронаоѓање таленти и откривање квалитетен кадар и да ги фрлат дебелите книги и тешко стекнатите дипломи, штом

Read More

Франција ги поздравува реформите, но се уште не донела одлука за датумот за преговори

Франција се уште не донела одлука во врска со одредување датум за преговори за членство на Македонија. Амбасадорот Кристијан Тимоние вели дека Париз ги поздравува реформите, но и дека стандардите

Read More

(ВИДЕО) 360 Степени: Интервјуа со Дескоска и Фрчкоска

Во новото издание на „360 Степени“ – две интервјуа: -со министерката за правда, Рената Дескоска; -со адвокатката на Катица Јанева, Ирена Данаилова-Фрчкоска -нова „Саботажа“

Read More

25 поени

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: Пратеникот Антонијо Милошоски побара Собранието да направи анкетна комисија за работењето на СЈО. Катица Јанева веќе тера втор мандат во

Read More

(ВИДЕО) Антикорупциска уште пред три години имала сознанија дека во СЈО се случува непотизам

Аферата за непотизам во СЈО, Антикорупциската комисија ја знаела уште пред три години. Но, Нури Бајрами вели дека првите луѓе на СЈО никогаш до комисијата не доставиле документација за вработените

Read More

Царовска: Дезинформации се тврдењата за скратено работно време на вработените кои се пред пензија

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска како дезинформации и шпекулации ги оцени информациите дека со новиот закон за работни односи, кој е во фаза на изработка, се планира

Read More

Една ослободителна и една условна пресуда за екс-градоначалникот на Битола, Владимир Талески, од битолскиот суд

Ослободителна пресуда за кривичното дело несовесно работење во службата му изрече Основниот суд од Битола на екс- градоначалникот Владимир Талески, потврдија од судот за Апла.мк. Овој судски процес се водеше

Read More

Совет за реформи во правосудството: Јавните обвинители да бидат избирани од Советот на јавни обвинители

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата е решение кое отвара врата за политизација во јавнообвинителскиот систем, им препорачаа членовите на

Read More

Милошоски ја обвини Цветанка Иванова дека го фалсификувала потписот на Талат Џафери, таа вели дека е политички манипулант

Генералната секретарка на Собранието на Република Северна Македонија, Цветанка Иванова го отфрла како неточен и целосно неоснован обидот на пратеникот Антонио Милошоски да ја обвини за политички интервенции во работата

Read More

Сите плажи во Охрид годинава работеле на диво, без да плаќаат концесии

Сите плажи на охридското крабрежје работат на диво, без договори за концесија склучени со Општина Охрид, дознава „А1он“. Ниту едно физичко или правно лице во текот на 2019 година не

Read More

(ВИДЕО) Инцидент во Охрид: Дваесетина луѓе се обиделе да го спречат уривањето на дивоградбата

Предмалку во Охрид се случи инцидент во кој учествувала група граѓани која неофицијално ја редводел советникот Нефи Усеини и Полицијата која асистира при уривањето на дивоградбата на улицата Марко Нестороски

Read More

(ВИДЕО) Николовски:Нема датум во октомври, Брисел ни подготвува само скрининг

Во пресрет на одлуката за датум за почеток на преговорите со Европската Унија, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски вели дека сите информации кои тие ги имаат говорат дека во октомври

Read More

Анѓушев: Платите растат како резултат на растот на економијата

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев денеска истакна дека растот на економијата е резултат на растот на индустриското производство, градежништвото, земјоделството и трговијата и дека тоа сето тоа делува

Read More

Деми Мур вели дека Ештон Качер ја принудувал да имаат секс во тројка

Деми Мур во својата книга Inside Out, открива дека нејзиниот поранешен сопруг Ештон Качер двапати ја изневерил и ја принудувал да имаат секс во тројка. Мур го открила и името

Read More

Се самоуби незнаениот син на Шабан Шаулиќ: Си пукал в глава

Откако кралот на народната музика трагично го загуби животот, се дозна  дека Шабан Шаулиќ покрај двете ќерки и синовите, оние од бракот со Гоца и вонбрачниот Роберт, имал уште еден

Read More
view more articles

Актуелно