back to homepage

Sample Page

СДСМ: Повеќе пари за ранливите категории, со социјалната реформа градиме систем што извлекува од сиромаштија

Соопштение на СДСМ: Со новата социјалната реформа, системот за социјална заштита целисно се преобразува во систем кој извлекува од сиромаштија. Социјалната реформа обезбедува семеен пакет од право на Гарантирана минимална

Read More

Угинатите кучиња и мачиња уште ги закопуваме „кому иде“, за гробишта на миленици нема абер

Фрлање во контејнер, закопување во нива, зад зграда или во дворот на куќата, по планини. Каде завршуваат труповите на умрените миленичиња во земјава, додека во цивилизираниот свет за тоа постојат

Read More

Славчо Попоски со најнови анализи околу временската состојба, пораст на температурите но и дестабилизација на атмосферата

Под влијание на изразено јужно воздушно струење во текот на следните неколку денови ќе имаме значително потопло време а ќе дува и умерен, повремено засилен ветер од јужен правец додека

Read More

Операција “Метла” – попладнево седница на највисокиот орган на СДСМ за најавените кадровски промени

Во седиштето на Бихаќка денеска попладне се очекува седница на Центарлниот одбор на СДСМ на која треба да стане збор за кадровските промени во партиските редови, но и во извршната

Read More

Имате уште шест дена да ја проверите и потврдите годишната даночна пријава во УЈП

Граѓаните кои оствариле приходи во 2018 година имаат рок до крајот на овој месеци, односно 31 мај да направат увид во претпополнетата Годишна даночна пријава електронски доставена од Управата за

Read More

ФЗОМ: Цените во приватните клиники за срцеви операции се исти, се промени само фактурата

Фондот за здравствено осигурување нема да потроши ниту денар повеќе од предвидените 15 милиони евра за кардиоваскуларни операции за деца во приватните клиники Аџибадем Систина и Жан Митрев, е објаснувањето

Read More

Владиката Пимен: Не можам да одам кај Папата со човек што отвора врати

Европскиот Владика Пимен, речиси секоја година е дел од делегацијата на аудиенција кај Папата по повод Свети Кирил и Методиј. Годинава тоа не беше случај. Владиката објави статус по овој

Read More

Момчето со изгореници од струен удар сместено во болницата Пирогов во Софија

Скопје, 25 мај 2019 (/) – Момчето кое вчера се здоби со изгореници од струен удар сместено е во болницата Пирогов, во Софија, Република Бугарија, во сигурни раце на специјалист

Read More

Повратник од Германија добил срцев удар во казино во Кавадарци

Кавадарци, 25 мај 2019 (/) – Повратник од Германија на педесетина години, вечерва добил срцев удар во казино во Кавадарци и починал на самото место додека играл игри на среќа.

Read More

Вистиномер: Наместо да одлучува по Устав и закон, Димитриев политизира за мандатот на Груевски

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси пратеничкиот мандат на Груевски…, датум: 23.05.2019] ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Спроти седницата

Read More

Бенкси непоканет изложува во Венеција

Мистериозниот уметник Бенкси никогаш не чекал да биде поканет, па и тоа што не бил поканет на Венециското биенале не го спречи да учествува. Пред два дена, на својот Инстаграм

Read More

Зголемен интензитетот на сообраќајот надвор од градските средини

Скопје, 25 мај 2019 (/) – Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Како што соопшти

Read More

Момчето со изгореници од струен удар ќе се лекува во Софија

Скопје, 25 мај 2019 (/) – Министерството за здравство информира дека момчето кое вчера се здоби со изгореници од струен удар, е испратено на лекување во најголемиот центар за изгореници

Read More

Повреден работник во фабрика во Пробиштип

Скопје, 25 мај 2019 (/) – Работник бил повреден ноќеска при работа во фабрика во Пробиштип. Како што соопшти МВР, изутринава во 00:40 часот во Полициската станица Пробиштип било пријавено дека

Read More

Сергеј Варошлија за Тамара Тодевска: Ми се допаѓа како расте како артист и како персона…одлична е! (ВИДЕО)

Во новото издание на Сергеј Варошлија минути доби пејачката Тамара Тодевска која на голема со подготвува за првата полуфинална вечер во Тел Авив каде ќе настапи претпоследна. Сергеј навистина ја

Read More
view more articles

Актуелно