back to homepage

Sample Page

Над 40 талибанци убиени во воздушни напади во Авганистан

Авганистанските сили, со поддршката од САД, убиле двајца високорангирани талибански команданти и уште најмалку 38 бунтовници во заеднички воздушни напади во северните и западните региони на Авганистан, потврдија официјални претставници

Read More

Ахмети: Ако имаше криминал за ДУИ, кој ќе не поштедеше?

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на денешното изборно собрание на партискиот огранок во Чаир, им порача на сопартијците да не се грижат поради објавуваните материјали од страна на Ел Чека,

Read More

Запалени околу триста стари гуми кај селото Костурино

Околу триста стари гуми попладнево се запалени во селото Костурино, кај Струмица, информираат од Територијалната противпожарна единица. -Пожарот го пријавил сопственикот на гумите, кој се сомнева дека му се намерно

Read More

(ВИДЕО) Катица Јанева беше избор на Груевски, но СДСМ не се противеа – интервју со Питер Ван Хојте

Кој ја посакуваше пропаста на СЈО и дали СЈО навистина некој го сакаше. Или, смее ли на Катица Јанева да и пресуди Вилма Рускоска. ИРЛ разговара со Питер Ван Хојте.

Read More

ВИДЕО: Инциденти на Парадата на гордоста во Белград, уапсени четири лица

Повеќе инциденти се регистирани пред одржувањето на Парадата на гордоста во Белград, а четири лица кои се судриле со полицијата се приведени. Екстремни десничари го блокираа центарот на Белград за

Read More

(ВИДЕО) Дане Илиев: Обвинителите од СЈО не треба да се враќаат во матичните обвинителства

Обвинителите од специјалното јавно обвинителство не треба да се враќаат во нивните матични обвинителства, туку нивната судбина треба да ја следи судбината на предметите. Односно, со оглед на фактот што

Read More

Заев: Се изборивме демократијата да ја надвладее автократијата, нека е вечна слободата!

Да се чуе гласот на индивидуата, одлуките да се носат по пат на директно или репрезентативно вклучување на граѓаните, да се почитува туѓото мислење, да се слуша и прифаќа критиката

Read More

(ВИДЕО) Над стотина пожарникари го гаснат големиот пожар кај Лутраки – Грција

Големиот пожар на Лутраки во Грција се уште не е изгаснат. Дури 169 пожарникари и шест хеликоптери и натаму се борат со огнената стихија. Вчера беа евакуирани два манастира и

Read More

Загинатиот планинар бил член на „Шкупи“: „Во еден момент застана, се наведна и падна во несвест“

Мефали Гури од Скопје, роден 1962 година, е планинарот кој загина на планината Олимп. Информацијата ја потврдија и од Министерството за надворешни работи, но и од неговото планинарско друштво „Шкупи“,

Read More

Голем пожар на Закинтос, се евакуираат две села

Голем шумски пожар избувна претпладнево во јужниот дел на грчкиот остров Закинтос, а противпожарната служба на Грција и шест часа подоцна, се уште не може да го стави под контрола,

Read More

Повторно немирно на протестите во Хонгконг

Полицијата во Хонгконг употреби солзавец и водени топови врз демонстрантите кои фрлаа Молотови коктели пред седиштето на локалната влада во градот, бидејќи повторно дојде до насилство откако илјадници продемократски демонстранти

Read More

Белгискиот кандидат за еврокомесар Дидие Рејндерс обвинет за перење пари

Белгискиот кандидат за местото на нов еврокомесар за правда, актуелниот министер за надворешни работи на земјата, Дидие Рејндерс, зе соочува со прелиминарна истрага поради обвинение за перење пари во Конго,

Read More

Асанж останува во затвор за „повторно да не избега“

Основачот на Викиликс, Џилијан Асанж, ќе остане во затвор и откако ќе му заврши казната од 50 недели за кршење на условната слобода, а причината за тоа е „неговата историја

Read More

Пет лица се пожалиле на труење од храна, затворен ресторан во Брвеница

Пет лица со симтоми на труење вчера побарале лекарска помош во Клиниката за инфективни болести откако конзумирале храна во ресторанот Бакал Бакеро од Брвеница. Државниот санитарен и здравстен инспекторат од

Read More

Притвор и истражна постапка за пиштолџијата од скопско Бојане

Основното јавно обвинителство Скопје поведе истражна постапка против пиштолџијата кој вчера во селото Бојане по расправија пред селскиот бунар, со пиштол и полуавтоматска пушка пукал кон продавницата пред која седеле

Read More