back to homepage

Sample Page

(Фото) Сообраќајка на патот Велес-Скопје, има повредени

Автомобил „форд фокус“ изгубил контрола и удрил во банкина, вечерва на патот Велес-Скопје, дознава 24 Инфо. Според изјави на очевидци, „фокусот“ удрил во една, па во другата банкина при што

Read More

„Златна камера 300“ за француската кинематограферка Хелен Лувар

„Златна камера 300“ на 40. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ меѓу 12 филма во конкуренција освои франуцуската кинематограферка Хелен Лувар  за филмот „Невидливиот живот на Евридика Гузмао“. „Сребрена

Read More

ВИДЕО: Погледнете го моментот кога Албанија ја погоди земјотресот, 67 повредени

Интернетот е преполн од снимки во моментите кога Албанија беше зафатена од силните земјотреси, од кои најсилниот удри околу 16 часот и 5 минути, а беше со јачина од 5,6

Read More

Мицкоски на средба со лозарите од Неготино

21 септември 2019  Денеска сме овдека во Неготино, во рамките на посетите кои што ги имаме низ цела Македонија. Разговаравме со лозарите од Неготино, претходно разговаравме со лозарите од Кавадарци,

Read More

Драч со паднати фасади, испукани излози и луѓе на улиците по двата силни земјотреси

Два земјотреса со магнитуди од 5.8 и 5.5 степени по Рихтер во период од десетина мунити се случија попладнево во близина на Драч, Албанија, објави Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, а беа

Read More

ФОТО: Распука зграда во Драч, има и повредени и материјални штети од земјотресите

На фотографијата преземна од албанските медиуми се гледа зграда во Драч која распукала по должината, на два дела, како последица од двата земјотреса што се случија попладнево. Тамошните медиуми пренесуваат

Read More

Директорот на германската фондација „Конрад Аденауер Стифтунг – Северна Македонија“ ја посети Алтернатива

21 септември 2019  Bо седииштето на Алтернатива престојуваше директорот на германската фондација „Конрад Аденауер Аденауер Стифтунг – Северна Македонија“, Јоханес Д. Реј. Тој беше пречекан од претседателот на Алтернатива, Африм

Read More

ВМРО-ДПМНЕ: МВР е тотално парализирано во борба против криминалот

Скопје, 21 септември 2019 Нарко бандите гледаат сојузник во Оливер Спасовски и неспособното раководство на МВР. МВР е тотално парализирано во борба против криминалот заради партизацијата и корумпираноста на Оливер

Read More

Спречен шверц на 55 килограми марихуана на албанско-македонската граница

Албанската полиција, спречи шверц на 55 килограми марихуана, која требало да биде прошверцувана на македонска територија. Дрогата била траспортирана со добиток преку зелениот граничен појас кај селото Рајце на албанско-македонската

Read More

Османи: И власта и опозицијата заеднички да работат на почеток на преговорите

Заслужуваме одлука за почеток на преговори, но сепак за тоа ќе кажат земјите членки на ЕУ, а државата треба да остане фокусирана посебно на законот за обвинителство за што е

Read More

Жителите на Лабуниште до Влада: Затворање на каменоломите или радикализирани протести

Блокади и граѓанска непослушност, како и проширување на протестите, најавуваат жителите на струшкото село Лабуништа, кои денес протестира против загадувањето што доаѓа од отворените ископи на камен во близина на

Read More

Два силни земјотреси кај Драч, почувствувани и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер во 16:04 со епицентар на 6 километри од албанскиот град Драч беше почуствуван и во Македонија. Потоа, во 16:15 беше почувствуван уште

Read More

Боки 13 во понеделник, Јанева во вторник на распит кај Русковска

Осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и Катица Јанева повторно се повикани на распит во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција. – Бојан Јовановски – Боки 13

Read More

Дескоска: Клучното барање на ВМРО-ДПМНЕ беше постапки коишто се почнати по 18 месеци да запрат и сите докази да бидат фрлени во вода

Идеална ситуација би била законот да се донесе. Но гледаме дека имаме отпор од страна на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ за донесување заеднички солидни решенија коишто ќе ги имплементираат европските стандарди. -истакна

Read More

СДСМ: За „Диамед“ ВМРО-ДПМНЕ да ги праша Груевски и неговиот кум, а потоа да одговори – Дали Камчев финансирал изборна кампања?

Скопје, 21 септември 2019    На ВМРО-ДПМНЕ веќе му стана пракса веднаш кога ќе се открие криминал во нивните редови, да измислуваат случаи и неосновано да обвиниуваат други лица. Сите

Read More