back to homepage

Sample Page

(Видео) ОЈО: Камионот налетал на „бмв-то“ застанато за полициска контрола, загинал совозачот

Едно лице загина, а тројца се повредени, меѓу кои двајца полицајци, во тешка сообраќајна несреќа на патниот правец од Скопје кон Тетово, во моментот кога полицаец дигнал знак стоп за да

Read More

Промовирана мобилна лабораторија за испитување на горивата, државниот пазарен инспекторат доби 13 возила за борба против сивата економија

Мобилна лабораторија, опремена според највисоки стандарди со софистицирани инструменти што ќе мерат девет карактеристики на нафтени горива и ќе овозможи на лице место да се провери квалитетот на горивата и

Read More

Касами бара избори веднаш

Бидејќи денес во Берлин не се одржа ветувањето за отпочнување на преговорите со ЕУ овој месец, а и не се дадени гаранции дека датум може воопшто да се добие во

Read More

Special Kid Vision- Совршена формула за очно здравје кај децата

Барајќи малку слободно време за себе, родителите често ги оставаат своите деца да се забавуваат со таблетите или телефоните. Гледањето во екраните го оштетува видот и доведува до развој на

Read More

Природна и сигурна метода за отстранување на хемороидите за 7 дена. Илјадници луѓе ја тестираа и се ослободија од болката крварењето и непријатноста!

Природна и сигурна метода за отстранување на хемороидите за 7 дена. Илјадници луѓе ја тестираа и се ослободија од болката крварењето и непријатноста! Експертите за хемороиди и луѓето кои некогаш

Read More

Вардарци слетуваат во 16.15 часот, ќе има пречек и на аеродром и на плоштад

Наместо како што беше претходно најавено, односно во пет минути до полноќ, експедицијата на ракометарите на Вардар ќе пристигне на меѓународниот аеродром во Скопје во 16.15 часот. Промената доаѓа откако

Read More

Како го спуштив шеќерот во крвта на нормално ниво по само една недела

Се викам Стојан, имам 67 години и сум пензиониран инженер. Кога се пензионирав, само сакав да уживам во слободното време и мирот, времето кое ќе го минувам со внуците, партиите

Read More

Федерација на фармери: Да се зачува земјоделското земјиште, голем процент пренаменет во градежно

Скопје, 2 јуни 2019 (/) –  Во Националната федерација на фармери според  евиденцијата која ја води околу 150 фармери во изминатите три година изразиле жалење и побарале помош за легализација

Read More

Почна ерата на дигитална царина, за 12 часа процесуирани над 300 декларации

Над 300 извозни декларации без ниеден регистриран технички проблем се процесуирани во првите 12 часа од примената на новиот Систем за обработка на царински декларации и акцизни документи (СОЦДАД), информираат

Read More

МЖ Транспорт доби нова електрична локомотива

Скопје, 29 мај 2019 (/) –  МЖ Транспорт ад Скопје го обнови возниот парк со нова електрична локомотива од кинеската компанија ЦРРЦ.  За пуштање во сообраќај на локомотивата железничкото претпријатие

Read More

Казна за плачење во сопствениот стан – 2.500 фунти

Лондон, 29 мај 2019 (/) – Според прописите воведени додека Тереза Меј беше премиерка на Велика Британија, сите лица над 16 години можеле да добијат казна до 2.500 фунти, ако бидат пријавено дека

Read More

Во Дебар се одржа десеттото издание на детскиот фестивал „Радика фест 2019“

Во Центарот за култура во Дебар синоќа се одржа јубилејното 1о–то издание на детскиот фестивал „Радика Фест 2о19“. На фестивалот учествуваа 14 нови песнички за деца на автори и  деца интерпретатори

Read More

МЗШВ: Се укинува забраната за увоз на коскесто овошје од државава во Руската федерација

Скопје, 25 мај 2019 (/) – Федералната служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор на Руската федерација од понеделник целосно ја укинува забраната за увоз на коскесто овошје. Конкретно, од понеделник

Read More

Лани без објавување оглас склучени 596 договори во вредност од 33 милиони евра

Скопје, 22 мај 2019 (/) – Големи тендери, намалена конкуренција, склучени договори без објавување оглас, раст на бројот на поништени тендери, се дел од клучните наоди на мониторингот на јавните

Read More

Сугарески: Во првите четири месеци гасификацијата е реализирана со 26,7 отсто

Кочани, 22 мај 2019 (/) – Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески ги демантира шпекулациите дека реализацијата на проектот за изградба на гасоводот во државата е застанат, при што

Read More
view more articles

Актуелно