Рецепт: Уштипци со кајмак

Рецепт: Уштипци со кајмак
27.07.18   12:34

Прочитано : 1,128

Print This Article

Состојки
2 јајца
100 мл млеко
100 мл вода
250 гр брашно
120 гр кајмак
1/2 пециво
1/2 кафено лажиче сол
масло за пржење по потреба

Многу вкусни уштипци кои не одземаат многу време за подготовка.

Во длабок сад се става јајцето водата и млекото и со миксер се мати убаво. Потоа се додава кајмакот брашното, сол, пецивото и пак се мати додека се добие убава мазна смеса.(смесата е погуста од тесто за палачинки)

Од добиената смеса во врел зејтин се пушта со лажица и уштипците се пржат на тивко додека заруменат.
На здравје !!!

Извор: Мои рецепти

  Категории: