Рецепт: Мини пици

Рецепт: Мини пици
18.03.18   18:26

Прочитано : 1,716

Print This Article

Состојки
Тесто
200 мл јогурт
2 лажици крем сирење
1 лајче сол
1 пециво
400 гр брашно
Фил по желба (сувомеснато, кашкавал,маслинки, печурки, кечап)

Никогаш доста од рецепти за малите и големите љубители на пици.
Тесто
1. Од сите состојки замесите меко тесто и оставете го 15мин.

2. Bклучете ја рерната на 200С и припремете го филот.

3. Саламата исечкајте ја на коцкички или нарендајте ја,исечкајте печурки,маслинки …по ваш избор.

4. На набрашнета подлога расучете го тестото со дебелина од 0,5см и вадете кругови со чаша, премачкајте со кечап, наросете со оригано и ставете ги вашите омилени состојки.

5. Наредете ги во плех на хартија и печете ги 10 мин на 200С.

6. Од оваа количина излегуваат 24 мини пици.

7. Ова може да биде вечера или доручек или роденденска закуска.

Извор: Мои рецепти

  Категории:
view more articles

Актуелно