Рецепт: Лесен крем колач со арома на кафе

Рецепт: Лесен крем колач со арома на кафе
19.04.18   14:00

Прочитано : 1,548

Print This Article
loading...
loading...

Состојки
Кекс
4 јајца
5 лажици шеќер
1 ванила
1 пециво
9 лажици брашно
1 лажица какао
1 лажица кафе
2 лажици нишесте
3 лажици масло
8 лажици газиран сок со кола вкус
Крем
50 гр. пудинг од чоколадо
400 мл. млеко
100 гр. чоколадо
100 гр. шеќер во прав
200 мл. неутрална павлака
100 гр. бел дел од еурокрем

1. Јајцата, ванилата и шеќерот се матат пенесто.
2. Им се додава газираниот сок и масло, па пак се проматува.
3. Потоа се додаваат сувите состојки и убаво се мати со миксер да се соедини.
4. Смесата се истура во тава за печење 36 обложена со хартија за печење.
5. Кексот се пече во загреана рерна околу 20 минути.
6. Откако ќе се испече се лади, се преврува од страната со хартијата, се трга хартијата и се попрскува со кока кола, млеко или вода.
7. Прашокот за чоколаден пудинг се раствора во 100 мл. млеко.
8. Останатото млеко се вари до зовривање.
9. Се додава растворениот пудинг, се вари додека да згусне.
10. Се трга на страна, му се додава искршено чоколадо.
11. Се меша за да се соедини целата смеса.
12. Готовиот пудинг се покрива со стреч фолија и се остава да се излади добро.
13. Неутралната павлака се мати со шеќерот во прав.
14. Потоа се додава еурокремот.
15. Се мати убаво да се добие густ и повеќе накај течен крем.
16. Пола крем се спојува со миксер со изладениот пудинг.
17. Чоколадниот крем се премачкува цел врз кексот, а над него се разлева белиот крем.
18. Вака спремен, колачот се остава во фрижидер да се стегне неколку часа, а потоа се сече на коцки и се послужува. Добар апетит!

Извор: Мои рецепти

  Категории: