Рецепт: Форнети со спанаќ

Рецепт: Форнети со спанаќ
23.07.18   19:34

Прочитано : 521

Print This Article

Солени залачиња од лиснато тесто кои може да ги полните со различни филови …

Потребно е:
200 мл кисела павлака
2 лажици млеко
1/2 лажиче сол
1/2 лажиче бибер
450 гр спанаќ
2 лажици изрендан тврд каравји кашкавал
2 лажици изрендан пармезан
4 млади кромидчиња
1  јајце
500 гр лиснато тесто

Подготовка:
– Развлечете го лиснатото тесто во форма на правоаголник и исечете го со тап нож на парен број на мали правоаголници. Едниот дел од правоаголниците исечете ги на неколку места со ножот (видете на сликата).

– За филот измешајте ги павлаката, млекото, сол и бибер. Додадете го претходно избланшираниот и исцеден спанаќ, сирењата и ситно сецканиот кромид.

– На неисечените делови од правоаголниците од тесто ставете од филот и преклопете ги со другите исечени делови.

– Наредете ги во тава обложена со хартија за печење и ставете ги да се печат во загреана рерна на 200 целзиусови степени додека не добијат убава златно-румена боја.

  Категории: