Радев: Заев не се извини како што треба ВИДЕО

Радев: Заев не се извини како што треба ВИДЕО
12.08.18   19:11

Прочитано : 1,022

Print This Article

Претседателот на Бугарија, Румен Радев денеска од Варна изјави дека тоа што го напишал македонскиот премиер Зоран Заев на Фејсбук не било извинување како што тврдат бугарските медиуми.

– Вие слушнавте да име извинување?. Јас не слушнав. Тоа на Фејсбук не е извинување. Заев посочи дека се работи за грешка, но не ги коригира мислите. Не може се да се сведе на политички пи-ар и долгорочно да не се размислува. Ја повикувам Владата на Бугарија да утврди дали е прекршена некоја одредба од Договорот за добрососедски односи со Македонија – рече Радев.

Брифинг в град Варна

Коментарът ми пред медиите от днес.

Posted by Румен Радев on Недела, 12 август 2018

Заев во петокот на Фејсбук изрази жалење што неколку дена претходно изјави дека „Илинденското востание е македонско“, на што реагираше неговиот бугарски колега Бојко Борисов.

  Категории:
view more articles

Останати вести