Путин со камион Камаз на новоотворениот Кримски мост

Путин со камион  Камаз на новоотворениот Кримски мост
16.05.18   13:14

Прочитано : 193

Print This Article

Рускиот претседател Владимир Путин извози камион преку новиот мост што ги поврзува копнените делови на Русија со Крим припоен од Москва.

Руската национална телевизија го прикажа Путин, облечен во фармерки и јакна зад воланот на градежен камион со работници, кој тој го вози 19 километри по  мостот кој го поврзува Таманскиот полуостров во јужниот дел на Русија со украинскиот полуостров Крим, кој беше анексирана од Москва во март 2014 г .

Во меѓувреме, украинскиот премиер Володимир Грусман го осуди отворањето на новиот мост. “Руските окупациони сили, кои привремено го окупираа Крим, продолжуваат да работат надвор од меѓународното право”, рече Гросман.

  Категории:
view more articles

Актуелно