Претставничкиот дом со гласање го спречи Трамп да почне војна со Иран

Претставничкиот дом со гласање го спречи Трамп да почне војна со Иран
12.07.19   23:05

Прочитано : 763

Print This Article
kongres na SAD

Претставничкиот дом на САД денеска гласаше со цел да го спречи претседателот Доналд Трамп да почне војна со Иран, освен во случај на самоодбрана.

Според најновата одредба, на Трамп му е потребно одобрување од законодавците во случај да планира да нареди воена акција против Иран.

Се уште не е познато дали конкретните санкции кон Иран ќе бидат вклучени во конечниот закон што се договара помеѓу Претставничкиот дом и Сенатот.

Трамп минатиот месец изјави дека и понатаму размислува за воена акција против Иран откако претходно ја отповика одлуката за напад поради соборување на американско беспилотно летало.

  Категории:
view more articles

Актуелно

view more articles

Останати вести