Потпишување договор со „Визер“ за субвенции на евтини авиолинии

Потпишување договор со „Визер“ за субвенции на евтини авиолинии
14.01.19   11:08

Прочитано : 128

Print This Article

Договор за финансиска поддршка за евтини авиолинии ќе потпишат денеска министерот за транспорт Горан Сугарески и претставници на нискобуџетната авиокомпанија „Визер“.

Тоа е трет Договор за субвенции за авиолинии меѓу македонската Влада и „Виз ер“. Во нарендите три години на авиокомпанијата треба да и бидат исплатени пет милиони евра. Субвенционираните летови од аеродормите во Скопје и во Охрид треба да ги опслужува од март годинава.

Договорот следи по третиот повик што го објави Владата за доделување финансиска поддршка по двата неуспешни огласи. На сите три повици понуда достави само „Визер“ која опслужува евтини авиолинии од макеоднските аеродорми во изминатите шест години.

  Категории:
view more articles

Останати вести